Biga ilçesindeki perlitlerin karakterize edilmesi ve endüstriyel kullanımlarının araştırılması
Characterization of perlite deposits in the biga district and investigation of their industrial uses
  1. Tez No: 967639
  2. Yazar: REMZİ ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Perlit, doğal olarak oluşmuş silis kökenli volkanik bir camdır, asidik karakterlidir ve yüksek su içeriğine sahip amorf yapıdadır. Perlit, belirli sıcaklıklarda ısıya tabi tutulduğunda genleşerek gözenekli hafif bir yapıya dönüşmesi en önemli özelliğidir. Bu özelliğinden dolayı genleşmiş perlit, yüksek ısı ve ses yalıtım özelliği olan hafif yapı üretimlerinde, sanayide ve tarım sektöründe kullanılmaktadır. Perlit, bulunduğu konum ve oluşum özelliklerine göre renk ve yapı itibariyle birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Ham perlit rengi saydam açık griden parlak siyaha kadar değişebilmektedir. Bu çalışmada, Kale Maden'nin Çanakkale/Biga ilçesi Işıkeli köyü civarında bulunan volkanik cam olan perlite ait üç faklı renkte perlitle çalışmalarda bulunulmuştur. Yeşil, kahverengi ve siyah renge ait bu üç perlit oluşumuna ait benzerlik ve farkları ortaya koymak için karakterizasyon işlemi yapılmıştır. Karakterizasyon işlemi için XRF, XRD, TG/DTA, FTIR, Isı Mikroskobu, SEM kullanılarak farklı renkteki perlitlerin karakterizasyonları yapılmıştır. Böylece aralarındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur. Perlit ani sıcaklıkta genleşme özelliği olan volkanik cam olduğu bilinmektedir. Bu üç farklı renkte olan perlitlere laboratuvarda farklı sıcaklık, boyut ve sürelerde genleşme denemelerine tabi tutularak genleşme özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Perlite is a naturally occurring volcanic glass of silica origin, acidic in character, amorphous with a high water content. The most important feature of perlite is that it expands and turns into a porous lightweight structure when subjected to heat at certain temperatures. Due to this feature, expanded perlite is used in lightweight building productions with high heat and sound insulation properties, in the industry and the agriculture sector. Perlite may differ from each other in color and structure according to its location and formation characteristics. The color of raw perlite can vary from transparent light gray to bright black. In this study, three different colors of perlite belonging to the volcanic glass perlite found in the vicinity of Işıkeli village of Çanakkale/Biga district of Kale Maden were studied. The characterization process was carried out to reveal the similarities and differences of these three perlite formations of green, Brown, and black colors. For the characterization process, XRF, XRD, DTA, FTIR, Heat Microscopy, and SEM were performed to characterize the different colored perlites. Thus, similarities and differences between them were found. Perlite is known to be volcanic glass with sudden temperature expansion. These three different colored perlites were subjected to expansion tests at different temperatures, sizes, and times in the laboratory, and their expansion properties were determined.