Total diz protezi uygulanan hastalarda farklı aralıklarda soğuk uygulamanın erken dönem mobilizasyona ve ağrı düzeyine etkisi
The effect of cold application at different intervals on early mobilization and pain level in patients undergoing total knee replacement
  1. Tez No: 967644
  2. Yazar: BÜŞRA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma total diz protezi uygulanan hastalarda farklı aralıklarla yapılan soğuk uygulamanın, erken dönem mobilizasyon sürecinde ağrı düzeyi ve hareketlilik üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yarı deneysel ve prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, İstanbul'daki bir özel hastanede 20 Ocak–Nisan 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve örneklemini belirlenen kriterlere uygun 26 hasta oluşturmuştur. Katılımcılar“saatte bir 20 dakika”ve“iki saatte bir 20 dakika”uygulama yapılan iki gruba ayrılmıştır. Veriler, preoperatif dönemde Tanıtıcı Özellikler Formu ve Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) ile; postoperatif 1. Günde Hasta Hareketlilik Ölçeği (HHÖ), Gözlemci Hareketlilik Ölçeği (GHÖ) ve GKÖ ile toplanmış; 2. Günde Gözlemci Hareketlilik Ölçeği (GHÖ) ve GKÖ kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Shapiro-Wilk, Levene testi, Bağımsız Örneklem T testi, Mann Whitney U testi ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır. İki grup arasında HHÖ, GHÖ ve GKÖ puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Ancak her iki grupta da postoperatif ağrı düzeylerinde belirgin azalma gözlenmiştir; GRUP 1'de soğuk uygulama öncesi GKÖ puanı 6,15±1,68 iken mobilizasyon öncesi 3,62±1,56'ya, GRUP 2'de ise 5,46±2,03'ten 3,31±2,59'a gerilemiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda total diz protezi sonrası dönemde uygulanan soğuk uygulamanın ağrı yönetimini desteklediği ve hareketlilik düzeyini olumlu yönde etkilediği sonucu saptanmıştır. Ancak soğuk uygulamanın sıklığından çok, düzenli ve bireyselleştirilmiş biçimde uygulanmasının etkili olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda hemşirelerin postoperatif süreçte nonfarmakolojik yöntemleri bireysel bakım planına entegre etmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental and prospective study was conducted to determine the effects of cold application performed at different intervals on pain level and mobility during the early mobilization process in patients who underwent total knee arthroplasty (TKA). The study was carried out between January 20 and April 2025 in a private hospital in Istanbul, and the sample consisted of 26 patients who met the predetermined inclusion criteria. Participants were divided into two groups: one receiving cold application for 20 minutes every hour, and the other for 20 minutes every two hours. Data were collected using the Demographic Characteristics Form and the Visual Analogue Scale (VAS) in the preoperative period; and on postoperative Day 1, with the Patient Mobility Scale (PMS), Observer Mobility Scale (OMS), and VAS; and on postoperative Day 2, with the OMS and VAS. For data analysis, descriptive statistics were used along with the Shapiro–Wilk test, Levene's test, Independent Samples t-test, Mann–Whitney U test, and Fisher's Exact test. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of PMS, OMS, and VAS mean scores (p > 0.05). However, a marked reduction in postoperative pain levels was observed in both groups: in Group 1, the VAS score decreased from 6.15 ± 1.68 before cold application to 3.62 ± 1.56 before mobilization, and in Group 2, from 5.46 ± 2.03 to 3.31 ± 2.59. Based on these findings, it was concluded that cold application in the postoperative period after TKA supports pain management and positively affects mobility. However, its effectiveness was found to depend not on the frequency of application but on regular and individualized administration. In this context, it is recommended that nurses integrate non-pharmacological methods into individualized care plans during the postoperative period.