HIV pozitif bireylerde Sanger dizileme ile ilaç direnci mutasyonlarının araştırılması
Study of drug resistance mutations in HIV-positive individuals using Sanger sequencing analysis
- Tez No: 967655
- Danışmanlar: PROF. DR. FADİLE YILDIZ ZEYREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Şanlıurfa'da tanı almış 132 naif HIV ile yaşayan bireyin demografik özellikleri, viral genetik çeşitliliği, ilaç direnci analizi ve immun belirteçlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2020-2024 yılları arasında Şanlıurfada HIV enfeksiyonu tanısı alan tedavi başlanmamış 132 hasta örneğinde ABI 3500xl Genetic Analyzer (Applied Biosystems, ABD) cihazında Sanger sekanslama gerçekleştirildi. CD4+ T lenfosit sayısının belirlenmesinde BD FACSLyric akım sitometri sistemi, HIV RNA düzeyinin belirlenmesinde ise ELITe BeGenius cihazı kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik bilgileri hastane bilgi sisteminden geriye dönük olarak alınmıştır. Bulgular: Olası HIV bulaş yolu açısından, en yaygın yol %41,7 ile heteroseksüel bulaş olarak bildirirken, bunu %34,1 oranında diğer/bilinmeyen ve %24,2 oranında homoseksüel (MSM) bulaş takip etmiştir. Hastaların HIV RNA düzeyinin ortancası 62.059 kopya/mL (1-17.400.000), CD4 hücre sayısının ortancası 354 hücre/mm³ (9-1137) ve CD4/CD8 oranının ortancası 0,30 (0,01-0,91) olarak kaydedilmiştir. HIV alt tiplerinin dağılımında, %70,5'inde B alt tipi, %29,5'inde Non-B alt tipleri tespit edilmiştir. Non-B alt tipleri arasında en sık görülenler sırasıyla %35,8 oranında CRF56_cpx, %15,3 oranında A alt tipi, %10,3 oranında CRF29_BF alt tipi ve %7,6 oranında C alt tipidir. Hastaların %40,9'unda (n: 54) ilaç direnci mevcutken, %59,1'inde (n: 78) ilaç direnci bulunmamaktadır. ARV gruplarına göre direnç dağılımı incelendiğinde, %33,3'ü (n: 44) NNRTI, %5,3'ü (n: 7) NRTI ve %2,3'ü (n: 3) PI'a karşı dirençli bulunmuştur. Hastaların %64,4'ünde (n: 85) en az bir mutasyon mevcut olduğu görülmüştür. En sık saptanan mutasyonlar arasında %65,9'unda S68G (NRTI), %51,8'inde E138A (NNRTI), %8,2'inde M41L (NRTI), %8,2'sinde T215S (NRTI) ve %4,7'sinde V106I (NNRTI) olmuştur. HIV RNA düzeyi ile CD4+ T lenfosit sayısı arasında negatif yönlü, zayıf düzeyde, istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. HIV RNA düzeyi ortancası, bulaş yolu diğer/bilinmeyen grupta heteroseksüel ve homoseksüel bulaş yoluna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,03). Olası bulaş yolu ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Elde edilen bulgular, HIV enfeksiyonunun yerel epidemiyolojik durumu hakkında önemli bilgiler sağlamakta ve HIV enfeksiyonu tanısı konulan her hastada genotipik direnç testlerinin yapılmasının önemini vurgulamaktadır. HIV'in genetik çeşitliliği nedeniyle epidemiyolojik çalışmalarda primer ilaç direncinin daha dikkatli bir biçimde izlenmesi gerektiğini ve dirençli suşların yayılmasını önlemek için toplumda alınacak önlemlerin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the demographic characteristics, viral genetic diversity, drug resistance analysis, and immunological markers of 132 individuals diagnosed with HIV in Şanlıurfa. Material and Method: Through 2020 to 2024, Sanger sequencing was performed on samples from 132 untreated HIV patients in Şanlıurfa using the ABI 3500xl Genetic Analyzer (Applied Biosystems, USA). CD4 T lymphocyte counts were determined using the BD FACSLyric flow cytometry system, and the HIV RNA levels were analyzed using the ELITe BeGenius device. The demographic information of the patients was obtained retrospectively from the hospital information system. Results: In terms of possible HIV transmission routes, the most common route was reported as heterosexual transmission at 41.7%, followed by other/unknown at 34.1% and homosexual (MSM) transmission at 24.2%. The median HIV RNA level of the patients was 62,059 copies/mL (1-17,400,000), the median CD4 cell count was 354 cells/mm³ (9-1137), and the median CD4/CD8 ratio was 0.30 (0.01-0.91). In the distribution of HIV subtypes, subtype B was detected in 70.5% and nonB subtypes in 29.5%. Among non-B subtypes, the most common types were CRF56_cpx at 35.8%, subtype A at 15.3%, CRF29_BF subtype at 10.3%, and subtype C at 7.6%. Drug resistance was present in 40.9% of the patients (n: 54), while 59.1% (n: 78) had no drug resistance. When examining the resistance distribution according to ARV groups, 33.3% (n: 44) were found to be resistant to NNRTI, 5.3% (n: 7) to NRTI, and 2.3% (n: 3) to PI. At least one mutation was observed in 64.4% of the patients (n: 85). Among the most frequently detected mutations, S68G (NRTI) was found in 65.9%, E138A (NNRTI) in 51.8%, M41L (NRTI) in 8.2%, T215S (NRTI) in 8.2%, and V106I (NNRTI) in 4.7%. A negative weakly significant correlation was found between HIV RNA level and CD4 T lymphocyte count. The median HIV RNA levels were found to be significantly higher in the other/unknown transmission route group compared to the heterosexual and homosexual transmission routes (p0.05). Conclusion: The findings provide important information about the local epidemiological status of HIV infection and emphasize the importance of conducting genotypic resistance tests in every patient diagnosed with HIV infection. Due to the genetic diversity of HIV, primary drug resistance should be monitored more carefully in epidemiological studies which helps to prevent the spread of resistant strains in the community.