İlkokul çağındaki çocukların doğal çevre algılarının sürdürülebilir oyun temelli etkinliklerle incelenmesi
An investigation into primary school children's perceptions of the natural environment through sustainable play-based activities
  1. Tez No: 967654
  2. Yazar: BETÜL KULAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul çağındaki çocukların sürdürülebilir oyun temelli etkinliklerden önce ve sonra çizilen resimleri karşılaştırarak doğal çevreye ilişkin bakış açılarının incelenmesidir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir ilkokulda öğrenim gören 20 deney grubu 20 kontrol grubu olmak üzere 4.sınıf toplam 40 çocuk ile yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni tercih edilmiş, veri toplama aracı olarak çocukların çizdiği doğal çevre temalı resimler ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada deney ve kontrol grubu oluşturulmuş; yalnızca deney grubuna sekiz hafta süreyle sürdürülebilir oyun temelli etkinlikler uygulanmıştır. Araştırma bulguları, çocukların sürdürülebilir oyun etkinlikleri sonrasında çizdikleri resimlerde doğal çevreyi daha detaylı, bilinçli ve çevre kirliliğine dikkat çekerek resmettiklerini ortaya koymaktadır. Özellikle ağaç, hayvan, göl, güneş ve orman gibi doğa unsurlarına yer veren çocuklar, renk kullanımı ve kompozisyon düzeninde de önemli farkılılıklar göstermiştir. Çocukların tamamı doğada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtmiş, %95'i okulda çevre eğitimi aldığını ifade etmiştir. Ayrıca, çocukların %42,5'inin evde hayvan beslediği ve büyük çoğunluğunun doğa unsurlarına ilgi duyduğu saptanmıştır. Sonuçlar, sürdürülebilir oyun temelli çevre eğitiminin çocukların çevresel farkındalık, empati ve sorumluluk duygularını artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Araştırmanın, sürdürülebilir oyun kavramının Türkiye literatüründe sınırlı biçimde ele alınmasından dolayı alanyazına katkı sağladığı; çevre eğitiminin erken yaşlarda başlanması ve yapılandırılmış etkinliklerle desteklenmesi gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate primary school children's views of the natural environment through a comparative analysis of their drawings created before and after participating in sustainable play-based activities. This study was carried out in the 2023–2024 academic year with 40 fourth-grade students—20 in the experimental group and 20 in the control group—at a primary school under the authority of the Ankara Provincial Directorate of National Education. A phenomenological design, as a qualitative research method, was adopted, and the data collection tools consisted of children's drawings on the theme of the natural environment in combination with individual interviews. The study involved the formation of experimental and control groups, with sustainable play-based activities administered exclusively to the experimental group over an eight-week period. The findings indicate that, after participating in these activities, children's drawings reflected the natural environment with greater detail and awareness, highlighting environmental pollution. In particular, the children who incorporated natural elements such as trees, animals, lakes, the sun, and forests demonstrated significant differences in their use of color and the organization of composition. All of the children stated that they enjoyed being in nature, and 95% reported having received environmental education at school. Furthermore, it was found that 42.5% of the children kept pets at home, and the vast majority expressed an interest in elements of nature. The results indicated that sustainable play-based environmental education was effective in enhancing children's environmental awareness, empathy, and sense of responsibility. As the concept of sustainable play has been scarcely explored in the Turkish literature, the study is deemed to contribute to the academic field, highlighting the necessity of introducing environmental education at early ages and reinforcing it with structured activities.