Öz yeterlilik kuramına dayalı eş katılımlı doğuma hazırlık programının doğum korkusu, öz yeterliliği, doğum şekli ve sonuçlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of a birth preparation program with spousal participation based on self-efficacy theory on fear of childbirth, self-efficacy, mode of delivery and outcomes: A randomized controlled study
  1. Tez No: 967658
  2. Yazar: FATMA NUR DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırma, öz yeterlilik kuramına dayalı eş katılımlı doğuma hazırlık programının doğum korkusu, öz yeterliliği, doğum şekli ve sonuçlarına etkisini değerlendirmek amacıyla ön test son test paralel grup randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma Lokman Hekim Akay Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş olup araştırmaya blok randomizasyonla her grupta 30 çift olmak üzere 60 çift dahil edilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Babaların Doğum Korkusu Ölçeği, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A/B Versiyonu, Doğum Eyleminde Öz Yeterlilik Ölçeği Kısa Versiyonu, Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği, Doğum Süreci Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmada girişim grubu iki oturumluk doğuma hazırlık programı almıştır. Girişim grubunda yer alan baba adaylarının doğum korkusu düzeyleri azalmış ancak anlamlı bir fark bulunmamıştır [F(1,58)=3,804, p=0,056, pη2=0,061].
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pretest–posttest parallel-group randomized controlled trial to evaluate the effect of a spouse-participated birth preparation program based on self-efficacy theory on fear of childbirth, self-efficacy, mode of delivery, and outcomes. The research was carried out at Lokman Hekim Akay Hospital with 60 couples (30 in each group) randomized using block randomization. Data were collected through the Personal Information Form, Fathers' Fear of Childbirth Scale, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire A/B, Childbirth Self-Efficacy Inventory–Short Form, Perceived Spousal Support Scale in Pregnancy, and Delivery Process Information Form. The intervention group received a two-session birth preparation program. In this group, fathers' fear of childbirth decreased but was not statistically significant [F(1,58)=3.804, p=0.056, pη²=0.061].