The impact of sustainability in enhancing the performance of construction companies
İnşaat şirketlerinin performansini artirmada sürdürülebilirliğin etkisi
- Tez No: 967657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETHEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, kurumsal sürdürülebilirliğin kurumsal performans üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, inşaat sektöründeki 3.612 yöneticiyle yapılmış olup, rasgele örnekleme (RS) yöntemi uygulanmıştır. Gerekli minimum örneklem büyüklüğü 347 yönetici olarak belirlenmiştir. Toplamda 400 anket dağıtılmış, bunlardan 346'sı geri alınmış, 54 anket ise geri alınamamıştır. Sonuç olarak, 319 anket geçerli kabul edilmiştir ve bu da %79,75'lik bir yanıt oranına tekabül etmektedir. Sonuçlar, kurumsal sürdürülebilirliğin sosyal, çevresel ve ekonomik boyutlarının kurumsal performans üzerinde anlamlı bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle, kurumsal sosyal sorumluluk, çevresel sorumluluk ve ekonomik sorumluluğun her biri, kurumsal performans üzerinde anlamlı bir pozitif etkiye sahiptir. Çalışma, gelecekteki araştırmaların kurumsal sosyal, çevresel ve ekonomik sorumluluklar ile kurumsal performans arasındaki ilişkiyi aracılık eden veya moderatörlük yapan faktörleri incelemesi gerektiğini önermektedir. Örgüt kültürü, liderlik tarzları, paydaş katılımı ve teknolojik benimseme gibi faktörler, bu ilişkileri etkileyen dinamikler hakkında daha derinlemesine içgörüler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of corporate sustainability on corporate performance. The research involved 3,612 managers working in construction companies, and the random sampling (RS) method was applied. The minimum required sample size was 347 managers. A total of 400 questionnaires were distributed, 346 of which were returned, while 54 were not returned. Ultimately, 319 questionnaires were usable, yielding a response rate of 79.75%. The results showed that corporate sustainability, in its social, environmental, and economic dimensions, has a significant positive effect on corporate performance. Specifically, corporate social, environmental, and economic responsibility all have a significant positive impact on corporate performance. The study suggests that future research should examine factors that mediate or moderate the relationship between corporate social, environmental, and economic responsibilities and corporate performance. Factors such as organizational culture, leadership style, stakeholder engagement, and technological adoption could provide further insights into the dynamics influencing these relationships.