Doğum dansının doğum inancı, destekleyici bakıma ilişkin algı ve kaygı düzeylerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of birth dance on birth beliefs, perceptions and anxiety levels regarding supportive care: A randomized controlled study
  1. Tez No: 967689
  2. Yazar: ZEHRA KARTOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma, doğum dansının doğum inancı, destekleyici bakıma ilişkin algı ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yürütülen bu araştırma Kasım 2024- Ocak 2025 tarihlerinde Ergani Devlet Hastanesi Doğumhanesine doğum yapmak için başvuran 62 deney, 62 kontrol olmak üzere 124 primipar kadın ile yürütüldü. Veriler“Kişisel Tanıtım Formu”,“Doğum İnancı Ölçeği (DİÖ)”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”,“Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği (DVDBİKAÖ)”kullanılarak elde edildi. Primiparların eşlerine araştırmacı tarafından doğum dansı öğretilerek dört aşamada uygulandı. Bulgular: Doğum dansının deney ve konrol grubundaki primiparlarda tıbbi ve doğal doğum inançları ile kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturduğu, gruplar arasındaki değişimlerin sırasıyla %7.3'ünün, %4.6'sının ve %33.7'sinin zamana bağlı olarak ortaya çıktığı belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effects of birth dance on birth beliefs, perceptions of supportive care, and anxiety levels. Material and Method: The universe of this randomized controlled study consisted of 128 primiparous women, 64 experimental and 64 control, who applied to Ergani State Hospital Maternity Ward to give birth on the data collection dates and met the inclusion criteria. Data were obtained using the“Personal Introduction Form”,“Birth Belief Scale (BBC)”,“State Anxiety Scale (STAI)”, and“Women's Perception of Supportive Care Given During Birth Scale (SWPSCDL)”. Results: It was determined that the birth dance created a statistically significant difference between the medical and natural birth beliefs and the mean anxiety scores of primiparous women in the experimental and control groups, with 7.3%, 4.6%, and 33.7% of the changes between the groups occurring over time, respectively (p0.05).