Unconventional ways to not forget atrocity with spatial experiences: The case of bosnian war
Mekansal deneyimler ile zulmü unutmamanın alışılmadık yöntemleri: Bosna savaşı örneği
  1. Tez No: 967710
  2. Yazar: BELKIS SENA TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Farklı etnik gruplar arasındaki çatışmalar tarih boyunca ve aynı zamanda günümüzde sayısız insanın hayatını kaybetmesine, şiddete uğramasına ve yerinden edilmesine sebep olmaktadır. Bir grubun kendisini ayrıcalıklı ve öncelikli, diğer grupların üyelerini“ötekiler”olarak görmesi bu tarz çatışmaların temel sebebidir. 1992 ve 1995 yılları arasında gerçekleşen ve bu tezin örnek olarak çalıştığı Bosna Savaşı da bu çatışmalara bir örnektir. Literatür savaş hafızası ve hatırlama üzerine çalışmalar içerirken bu tez özellikle şu soruyu inceler;“Toplu zulmü unutmaktan kaçınmanın mekansal deneyimlerde alternatif yolları nelerdir?”. Başka bir deyişle bu tezin hedefi, etnik çatışma sebepli toplu ölümleri unutmamanın alışılmadık yöntemlerini keşfetmektir. Bu araştırma bağlamında, kurbanların savaş anı ve savaş sonrası deneyimlerinin analiz edilmesi ve anlaşılması amaçlanmıştır. Buna ulaşmak için anılar, sözlü tarihler ve deneyimler; yüz yüze görüşmelerden, basılı kaynaklardan, çevrim içi kaynaklardan faydalanılarak belgelenmiştir. Ek olarak örnek bölge yazar tarafından ziyaret edilmiş, bu bağlamda yaşayan insanların kentteki günlük yaşamları ve pratikleri gözlemlenmiş ve fotoğraflanmıştır. Bu tez aynı zamanda alışılagelmiş anıtların unutmamaya olan etkisini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Conflicts between different ethnic groups have resulted in loss of countless lives, exposure to violence and displacement throughout history, as well as in the present day. Belief that someone's group is privileged and superior, while members of other groups are“others”is a primary cause of such conflicts. Bosnian War, which occurred between 1992 and 1995 and which the thesis studies as a case study, is one of such conflicts. While the literature contains studies on war memory and remembrance, this thesis specifically examines the question:“What are alternative ways to avoid forgetting collective atrocity in spatial experiences?”The objective of the research is to explore unconventional ways to not forget an ethnic conflict based massive losses. In thesis context the research, aims to analyze and understand victims with their war and post war experiences. In order to achieve that, memories, oral histories, and experiences are documented as gathered through face to face conversations, published sources, online sources, and museum materials. Additionally, the case site is visited by the author and everyday urban life and practices of people living in the context is observed and photographed. This thesis also questions effect of conventional memorials on not forgetting.