Berberis cretica köklerinden çeşitli tentürlerin hazırlanması, antikolinesteraz aktiviteden sorumlu bileşiklerin HPLC ve kemometrik yöntemlerle belirlenmesi
Preparation of various root tinctures of Berberis cretica and identification of compounds responsible for anticholinesterase activity by HPLC and chemometric methods
- Tez No: 967711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ÖZLER, DR. FATMA AYDOĞMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, Berberis cretica köklerinden farklı etanol konsantrasyonlarında tentürler hazırlandı. Bu tentürlerin Alzheimer hastalığının tedavisinde önemli rolleri olan asetilkolinesteraz (AChE) ile bütirilkolinesteraz (BChE) enzimlerine karşı inhibitör etkileri in vitro olarak değerlendirildi. Aynı zamanda, tentürlerin fitokimyasal profilleri diyot-dizi algılamalı yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC-DAD) yöntemiyle analiz edilerek, elde edilen veriler çoklu değişken analizi, temel bileşen analizi (PCA) ve hiyerarşik kümeleme analizi (HCA) kemometrik yöntemleri kullanılarak biyolojik aktivite sonuçlarıyla ilişkilendirildi. Çalışma sonucunda, AChE'ye karşı en güçlü inhibitör aktiviteyi BC.1.3.25, BChE'ye karşı ise BC.1.5.25 kodlu tentürlerin gösterdiği belirlendi. HPLC analizleri sonucunda, tentürlerde başlıca alkaloid bileşikler olarak berberin, palmatin ve fenolik bileşik pirokatekol tespit edildi. Kemometrik analizler, berberin içeriğinin özellikle AChE inhibisyon aktivitesi ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu veriler, Berberis cretica köklerinden elde edilen tentürlerin Alzheimer hastalığı ile ilişkili kolinerjik sistemde nöroprotektif potansiyel taşıdığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, doğal bileşiklerin tamamlayıcı tedavi yaklaşımlarında değerlendirilmesi açısından önemli olup, bu alandaki ileri farmakolojik ve klinik çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, tinctures were prepared from the roots of Berberis cretica using various ethanol concentrations. Their inhibitory effects on acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE) that play important key roles in Alzheimer's disease were evaluated in vitro. At the same time, the phytochemical profiles of it were analyzed by diode-array detection high-performance liquid chromatography (HPLC-DAD) and the data obtained were correlated with biological activity results using multivariate analysis, principal component analysis (PCA) and hierarchical cluster analysis (HCA) chemometric methods. The results showed that the tincture coded BC.1.3.25 exhibited the strongest AChE inhibitory, while BC.1.5.25 demonstrated the highest BChE inhibition. HPLC analysis identified berberine, palmatine, and the pyrocatechol as the major constituents in the tinctures. Chemometric analyses revealed a significant positive correlation between berberine content and AChE inhibition activity. These findings suggest that tinctures derived from Berberis cretica roots possess neuroprotective potential through modulation of the cholinergic system related to Alzheimer's disease. The results provide important evidence for the evaluation of natural compounds in complementary therapeutic approaches and may guide future pharmacological and clinical research in this field.