Oral kavite tümörlerinde invazyon derinliğinin adjuvan radyoterapi yanıtı ile ilişkisi
The relationship between depth of invasion and adjuvant radiotherapy response in oral cavity tumors
  1. Tez No: 967725
  2. Yazar: BATUR ERYAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SUAT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Oral Kavite Tümörlerinde İnvazyon Derinliğinin Adjuvan Radyoterapi Yanıtı İle İlişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı, oral kavite tümörlerinde invazyon derinliği ile adjuvan radyoterapi yanıtı arasındaki ilişkiyi ve sağkalım üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 2011-2024 yılları arasında oral kavite tümörü nedeniyle opere edilen ve ÇÜTF Radyasyon Onkolojisi'nde adjuvan radyoterapi verilen 44 hasta dahil edilmiştir. Hastaların invazyon derinliği (İD) tespiti patoloji preparatlarının yeniden incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte cerrahi sınır (CS), ekstranodal yayılım (ENY), perinöral invazyon (PNİ) gibi patolojik parametreler ve adjuvan tedavi yöntemleri (RT özellikleri, KT durumu vb.) incelenmiştir. Subgrupların nüks ve sağkalım üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada 44 olgunun yaş ortalaması 57,3 olup, medyan izlem süresi 60,5 aydır. Hastaların %36,4'ünde nüks izlendi; en sık yerleşim alt dudaktı (%63,6) ve erkek oranı %86,4 kadın oranı%13,6'ydı. İD ve ENY'nin eklendiği AJCC 8 değerlendirmesine göre evre ilerledikçe nüks anlamlı biçimde arttı (p=0,026). RT yanıtının değerlendirildiği lokal-bölgesel nüks ile İD arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. Ancak İD arttıkça lokal-bölgesel nüks oranlarının yükseldiği görüldü (≤0,5 cm: %21,4; 0,5-1 cm: %37,5; >1 cm: %50,0; p=0,289). Prognostik açıdan invazyon derinliği (İD) ile lenf nodu metastazı arasında anlamlı ilişki saptandı (≤0,5 cm: %14,3 LN(+); >0,5 cm: %50,0 LN (+); p=0,023). ENY (+) olgularda nüks oranı belirgin yüksekti (%71,4 vs %29,7; p=0,035), cerrahi sınır pozitifliği genel sağkalımı olumsuz etkiledi (CS (-): 109,5 ay; CS (+): 64,5 ay; p=0,031). Radyoterapinin uygulama zamanları ile radyoterapiyle ilişkili parametreler karşılaştırıldığında; RT vs KRT (GS p=0,080; NS p=0,271), RT süresi (≤44/>44 gün; GS p=0,587; NS p=0,857), cerrahi-RT arası süre (≤7/>7 hafta; GS p=0,357; NS p=0,689) ve toplam tedavi süresi (
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Depth of Invasion and Adjuvant Radiotherapy Response in Oral Cavity Tumors Background: The aim of this study was to evaluate the relationship between depth of invasion (DOI) and adjuvant radiotherapy (RT) response in oral cavity tumors, as well as its impact on survival outcomes. Materials and methods: This retrospective study included 44 patients who underwent surgery for oral cavity tumors between 2011 and 2024 and subsequently received adjuvant radiotherapy at the Department of Radiation Oncology, Çukurova University Faculty of Medicine. Tumor invasion depth (ID) was determined by re-examination of pathology specimens. In addition, pathological parameters such as surgical margin (SM), extranodal extension (ENE), and perineural invasion (PNI), as well as adjuvant treatment modalities (RT characteristics, chemotherapy status, etc.), were evaluated. The effects of these subgroups on recurrence and survival were compared. Results: The mean age of the 44 patients included in the study was 57.3 years, with a median follow-up of 60.5 months. Recurrence was observed in 36.4% of cases, with the most common tumor site being the lower lip (63.6%). The majority of patients were male (86.4%), while females comprised 13.6%. According to the AJCC 8th edition staging system, which incorporates invasion depth (ID) and extranodal extension (ENE), recurrence rates significantly increased with advancing stage (p=0.026). No statistically significant association was found between local-regional recurrence and ID in relation to radiotherapy response; however, higher ID values were associated with increased recurrence rates (≤0.5 cm: 21.4%; 0.5-1 cm: 37.5%; >1 cm: 50.0%; p=0.289). A significant correlation was observed between ID and lymph node metastasis (≤0.5 cm: 14.3% LN(+); >0.5 cm: 50.0% LN(+); p=0.023). ENE-positive cases had markedly higher recurrence rates compared to ENE-negative cases (71.4% vs. 29.7%; p=0.035), and positive surgical margins adversely affected overall survival (SM-: 109.5 months vs. SM+: 64.5 months; p=0.031). When radiotherapy-related parameters were analyzed, no statistically significant differences were found for RT versus CRT (OS p=0.080; DFS p=0.271), RT duration ≤44 vs. >44 days (OS p=0.587; DFS p=0.857), surgery-to-RT interval ≤7 vs. >7 weeks (OS p=0.357; DFS p=0.689), or total treatment time