Endokrinoloji kliniğimizde takip edilen hipoglisemi olgularının klinik ve demografik incelenmesi
Clinical and demographic study of hypoglycemia cases followed up in our endocrinology clinic
  1. Tez No: 967759
  2. Yazar: AVNİ ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamız, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Kliniği'ne hipoglisemi semptomları ile başvuran, diyabetik olmayan erişkin hastaların klinik ve demografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla retrospektif olarak planlanmıştır. Çalışmaya 01.01.2020 ile 31.12.2023 tarihleri arasında başvuran ve uzamış açlık testi uygulanan toplam 92 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, başvuru semptomları, laboratuvar parametreleri ve test sonuçları ayrıntılı olarak incelenmiş, cinsiyet, yaş grubu ve diğer değişkenlerle ilişkilendirilmiştir. Hastaların %68,5'ini kadınlar oluştururken, yaş ortalaması 44,46±14,68 yıl olarak saptanmıştır. En sık bildirilen semptom ellerde titreme olup, bunu halsizlik, presenkop ve çarpıntı izlemiştir. Hastaların büyük çoğunluğuna (%95,7) UAT uygulanmış ve bu testin ortalama süresi 62,18±18,40 saat olarak hesaplanmıştır. Testi tamamlayan hasta oranı %66,3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study was retrospectively designed to evaluate the clinical and demographic characteristics of non-diabetic adult patients who presented with hypoglycemia symptoms to the Endocrinology Clinic of Pamukkale University Faculty of Medicine. A total of 92 patients who were admitted between January 1, 2020, and December 31, 2023, and underwent a prolonged fasting test (PFT) were included in the study. Patients' demographic data, presenting symptoms, laboratory parameters, and test results were thoroughly analyzed and compared according to gender, age groups, and other relevant variables. Among the participants, 68.5% were female, and the mean age was 44.46±14.68 years. The most commonly reported symptom was hand tremors, followed by fatigue, presyncope, and palpitations. The prolonged fasting test was applied in 95.7% of the patients, with an average duration of 62.18±18.40 hours. The test completion rate was determined to be 66.3%.