Çocuklar için fonksiyonel oral alım skalasının Türkçeye uyarlama çalışması
Adaptation of the functional oral intake scale for children into Turkish
  1. Tez No: 967767
  2. Yazar: ZEHRA YILMAZ EKSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S.SEYHUN TOPBAŞ, DOÇ. DR. NUMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Language and Speech Therapy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuklarda çeşitli hastalıklara eşlik eden yutma bozuklukları çocuk sağlığını, beslenmeyi, büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde çocuklardaki yutma bozukluklarının değerlendirilmesinde aletsel yöntemlerle birlikte uygulanacak, yalnızca aspirasyonu değil, çocuğun güvenle alabileceği gıda seviyesini de belirleyen ölçeklere ihtiyaç vardır. Çocuklar için Fonksiyonel Oral Alım Skalası (Ç-FOAS) bu amaçla geliştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı Ç-FOAS'nın Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesidir. Araştırma, 2–7 yaş aralığında yutma ve beslenme sorunu olan çocukların Fiberoptik Endoskopik Yutma Değerlendirmesi (FEYD) sırasında elde edilen görüntüler üzerinden Türkçe Ç-FOAS (TR-Ç-FOAS) ve Penetrasyon Aspirasyon Skalası (P-AS) ile değerlendirildiği prospektif metodolojik bir çalışmadır. Araştırmada Ç-FOAS'nın Türkçeye çeviri ve geri çevirisi yapılarak uzman görüşleri alınmış, Kapsam Geçerlik İndeksi hesaplanmıştır. TR-Ç-FOAS seviyelerinin Uluslararası Disfaji Diyeti Standardizasyon Girişimi'nin (UDDSG) 0, 4 ve 7 regular seviyelerindeki P-AS kategorilerine göre farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek amacıyla Tek Yönlü ANOVA ve Mann-Whitney U testi ile analiz yapılmış, (p < 0,05) tüm kategorilerde anlamlı farklılık saptanmıştır. TR-Ç-FOAS ile P-AS arasındaki ilişki Spearman korelasyon analiziyle incelenmiş, negatif yönde ve anlamlı bulunmuş (p < 0,05), kriter geçerliğinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Değerlendiriciler arası tutarlılık Kohen Kappa ile incelenmiş; 1. ve 2. değerlendirici arasında 0,82, 1. ve 3. arasında 0,79, 2. ve 3. arasında 0,77, üç değerlendiricinin Fleiss Kappa değeri ise 0,79 bulunmuş, değerlendiriciler arasında yüksek uyum olduğu görülmüştür. TR-Ç-FOAS, FEYD ile kullanılabilecek çocukların fonksiyonel oral alım seviyesini değerlendirmede hem geçerli hem de güvenilir bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
Swallowing disorders associated with various pediatric diseases adversely affect child health, nutrition, growth, and development. In Turkey, there is a need for scales that can be applied alongside instrumental evaluations, not only to detect aspiration but also to determine safe oral intake levels. The Functional Oral Intake Scale for Children (FOIS for Children) was developed for this purpose. This study aimed to adapt FOIS for Children into Turkish and examine its validity and reliability. This prospective methodological study included children aged 2–7 years with swallowing and feeding difficulties, evaluated with the Turkish version of FOIS for Children (TR-FOIS-C) and the Penetration-Aspiration Scale (P-AS), based on Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing (FEES) images. FOIS for Children was translated and back-translated into Turkish, expert opinions were obtained, and the Content Validity Index was calculated. TR-FOIS-C levels were compared across P-AS categories at International Dysphagia Diet Standardisation Initiative (IDDSI) levels 0, 4, and 7 (regular) using One-Way ANOVA and Mann-Whitney U tests, showing significant differences (p < 0.05). Spearman's correlation demonstrated a significant negative relationship between TR-FOIS-C and P-AS (p < 0.05), indicating good criterion validity. Inter-rater reliability assessed by Cohen's Kappa was 0.82 (raters 1–2), 0.79 (1–3), and 0.77 (2–3); Fleiss' Kappa among all three raters was 0.79, indicating high agreement. TR-FOIS-C is therefore a valid and reliable tool for assessing functional oral intake in children in conjunction with FEES.