An investigation into bandwidth expansion and signal integrity of frequency-multiplier-last transmitters
Frekans çarpanının son kademede bulunduğu vericilerde bant genişlemesi ve sinyal bütünlüğünün incelenmesi
  1. Tez No: 967810
  2. Yazar: ÖMER RASİM KINACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORKUT KAAN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kablosuz iletişimin evrimi, onlarca Gb/s veri hızlarına ulaşabilen vericileri zorunlu kılmaktadır. Yüksek yoğunluk ve sıkı düzenlemeler nedeniyle, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) gibi kuruluşların belirlediği artan veri hızı gereksinimlerini düşük frekans bantlarının karşılaması pek olası değildir. Bu nedenle, 100 GHz'in üzerindeki altTHz frekansları, yüksek hızlı kablosuz iletişim için uygulanabilir bir alternatif olarak araştırılmaktadır. Bununla birlikte, CMOS transistörlerin görece düşük azami çalışma frekansları, son kademesinde güç yükselteci bulunan geleneksel verici mimarileri için sınırlamalar oluşturur. Bu sorunu aşmak amacıyla, yalnızca CMOS teknolojisi kullanarak altTHz bantlarına verimli frekans yukarı dönüştürme sağlayan frekansçarpanson vericiler önerilmiştir. Ancak bu vericiler, frekans çarpanı kademesinin neden olduğu önemli bozulmalar nedeniyle dijital iletişim performansını olumsuz etkilemektedir. Bu tez, söz konusu bozulmaları matematiksel bir sistem düzeyi analiziyle incelemektedir. Analiz, çift mertebeli çarpanların verici ve alıcı arasında dijital IQ modülasyonuna dayalı iletişimi desteklemede yetersiz kaldığını göstermektedir. Ayrıca, sinyalgürültü oranının (SNR) çarpan mertebesinin karesiyle orantılı olarak azaldığını ortaya koymaktadır. Tez, dijital iletişim için frekans üçleyicinin frekansçarpanson vericilerde en uygun seçenek olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evolution of wireless communications necessitates transmitters capable of achieving data rates in the range of tens of gigabits per second. Due to high congestion and strict regulations, lower-frequency bands are unlikely to satisfy the growing data-rate demands set by regulatory bodies such as the International Telecommunication Union (ITU). Consequently, sub-THz frequencies (above 100 GHz) are being explored as viable alternatives for high-speed wireless communication. However, the relatively low maximum operating frequencies of CMOS transistors pose limitations for conventional transmitter architectures, which typically rely on power amplifiers in their final stage. To address this challenge, frequency-multiplier-last transmitters have been proposed, enabling efficient frequency upconversion to sub-THz bands using solely CMOS technology. Despite their advantages, these transmitters introduce significant distortions due to the frequency multiplier stage, negatively impacting digital communication performance. This thesis presents a mathematical system-level analysis of these impairments. The analysis demonstrates that even-order multipliers are inadequate for supporting digital IQ modulation- based communication between transmitter and receiver. It further reveals that the signal-to-noise ratio (SNR) degrades proportionally to the square of the multiplier order. The thesis concludes that the frequency tripler is the most suitable option for digital communication in frequencymultiplierlast transmitters.