Mobility of the labor force, wages and ethnic distribution in Ottoman Bank
Osmalı Bankası'nda işgücü hareketliliği, ücretler ve etnik dağılım
  1. Tez No: 967811
  2. Yazar: BEYZA ÇOKKEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SAFFET BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, 1900 ile 1930 yılları arasında İmparatorluk Osmanlı Bankası'ndaki işgücü dinamiklerini incelemekte ve etnik hiyerarşiler, ücret eşitsizlikleri ile hareketlilik örüntülerini araştırmak üzere arşiv personel kayıtlarından yararlanmaktadır. El yazması belgelerin yapay zekâ destekli transkripsiyonu ile istatistiksel analizlerin birleştirilmesi sayesinde, Banka'nın imparatorluk dönemi işgücü ayrışmasının bir mikrokozmosu olarak nasıl işlediği ortaya konulmaktadır. Veri sınırlılıklarına rağmen, temel bulgular hareketliliğin bir şok emici olarak kullanıldığını, etnik meslek hiyerarşilerinin kalıcılığını fakat yarı-esnekliğini ve kurumsal liyakatin ilk izlerini gözler önüne sermektedir. Bu bulgular, Osmanlı ekonomik ve emek tarihi, imparatorluklar arası karşılaştırmalı çalışmalar ve modern kurumsal işgücü yapılarının tarih yazımına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates labor dynamics within the Imperial Ottoman Bank between 1900 and 1930, drawing on archival personnel records to explore ethnic hierarchies, wage disparities, and mobility patterns. By combining AI-assisted transcription of handwritten documents with statistical analysis, the study reveals how the Bank functioned as a microcosm of imperial labor segmentation. Despite data limitations, key findings highlight the use of mobility as a shock absorber, the persistence yet semi-rigidity of ethnic occupational hierarchies, and emerging signs of institutional meritocracy. These insights contribute to Ottoman economic and labor history, comparative empire studies, and the historiography of modern organizational labor structures.