Bir aktarım aracı olarak mitolojinin dijital oyunlarda kullanımı üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the use of mythology as a means of transmission in digital
- Tez No: 967848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dijital oyunlar, sadece eğlence aracı olmanın ötesine geçerek kültürel hafıza, kimlik ve değerlerin yeniden üretildiği dinamik anlatı ortamları haline gelmiştir. Oyun kavramı tarihsel, sosyolojik ve halkbilimsel boyutlarıyla ele alınmış; geleneksel oyun anlayışından dijital ortama geçişte mitolojik öğelerin dönüşümü analiz edilmiştir. Oyun ve mitoloji ilişkisi, ritüel, anlatı ve temsil düzlemleri üzerinden açıklanmıştır. Genel literatür taraması yaparak yürütülen araştırmada, betimleyici analiz ve Axel Olrick'in Epik Kuralları kullanılarak oyunların içerik çözümlemesi yaparak seçili dijital oyunlar incelenmiştir. Mitoloji temelli oyunlarda karakter tasarımı, mekân kullanımı ve anlatı yapılarının mitolojik referanslarla nasıl kurgulandığı değerlendirilmiştir. Özellikle kültürel derinliği yüksek mitosların dijital oyunlarda nasıl yorumlandığı ve kullanıcıyla nasıl ilişkilendirildiği oyunlar ve oyunların kültürel ve mitolojik olarak ait oldukları milletler bağlamında analiz edilmiştir. Bu bağlamda, dijital oyunların modern mitos üretim açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Oyunlar, geleneksel anlatıları dijital formlarda yeniden şekillendirerek mitolojiyi günümüz kullanıcılarına aktarmakta ve kültürel sürekliliği desteklemektedir. Oyuncunun katılımı sayesinde mitolojik bilgiler, deneyimsel olarak içselleştirilmektedir. Böylece dijital ortamda etkileşimli bir kültürel öğrenme süreci oluşmaktadır. Dijital oyunlar, mitolojinin çağdaş bağlamda yeniden anlamlandırılmasına katkı sağlayarak kültürel aktarımın yeni bir biçimi olarak sanal dünyada yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Digital games have gone beyond being mere tools of entertainment and have become dynamic narrative environments where cultural memory, identity, and values are reproduced. The concept of play has been addressed with its historical, sociological, and folkloric dimensions; the transformation of mythological elements during the transition from traditional forms of play to digital platforms has been analyzed. The relationship between games and mythology has been explained through the lenses of ritual, narrative, and representation. In this study, which is conducted through a general literature review, a descriptive analysis and Axel Olrick's Epic Laws were used for the content analysis of selected digital games. The study evaluated how myth-based games construct character design, use of space, and narrative structures with mythological references. Particular attention was given to how mythologies with deep cultural significance are interpreted in digital games and how they are associated with users, within the context of the nations to which the games and their mythological content belong. In this context, it is shown that digital games have significant potential for the production of modern myths. By reshaping traditional narratives in digital forms, games transmit mythology to contemporary users and support cultural continuity. Through the participation of the player, mythological knowledge is internalized experientially. Thus, an interactive process of cultural learning emerges in the digital environment. By contributing to the reinterpretation of mythology in a contemporary context, digital games have taken their place in the virtual world as a new form of cultural transmission.