Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde kronik Hepatit B tedavi deneyimi
Treatment experience of chronic Hepatitis B at the infectious diseases clinic of Çukurova University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 967868
  2. Yazar: MERVE SABANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA KÖMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Hepatit B virüsü, ciddi bir halk sağlığı sorunudur ve tedavi edilmediğinde siroz ve hepatosellüler karsinom gibi hastalıklara yol açabilir. Tedavide amaç viral yükü azaltarak hastalığın ilerlemesini önlemektir. Bu çalışmada, merkezimizde kronik hepatit B nedeniyle tedavi alan hastaların gözden geçirilerek tedavi rejimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2010–2023 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran, 1835 kronik hepatit B hastası içinden retrospektif şekilde taranarak bulunan ve dahil edilme kriterlerine uyan 241 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların demografik verileri ve takiplerinde saptanan laboratuvar, radyolojik ve histopatolojik verileri ile aldıkları tedaviler hastane bilgi sistemi üzerinden geriye dönük olarak taranmıştır. Sonrasında 241 hasta, tedavi süreçlerine göre 5 yıl boyunca tedavisi değişmeyen ve en az 1 yıl başlangıç tedavisi aldıktan sonra tedavisi değişenler olarak iki ana gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 48,9±13,3 (25-84) olarak hesaplandı ve bu bireylerin 125'i (% 51,9) erkek idi. Beş yıl aynı tedaviyi alan hastalar incelendiğinde 106 (% 56,08) hastanın tenofovir disoproksil fumarat, 60 (% 31,75) hastanın entekavir tedavisi aldığı tespit edildi. Tenofovir disoproksil fumarat ve entekavir tedavileri karşılaştırıldığında; viral süpresyon, 1. yılda entekavir grubunda anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0,023). Total kolesterol ise 1. yılda tenofovir disoproksil fumarat grubunda anlamlı olarak daha düşük saptandı (p=0,044). Uzun dönemde her iki tedavi grubunda virolojik ve biyokimyasal yanıt açısından fark yoktu (p>0,05). Tedavisi değişen hasta grubunda tenofovir disoproksil fumarat tedavisinden tenofovir alafenamid tedavisine geçilenler incelendiğinde bu hastalarda tenofovir alafenamid tedavisine geçildikten sonra 1. yılda yapılan tetkiklerde viral yük açısından iki tedavi arasında fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hepatitis B virus is a serious public health problem and, if left untreated, can lead to diseases such as cirrhosis and hepatocellular carcinoma. The goal of treatment is to prevent the progression of the disease by reducing the viral load. This study aimed to review patients treated at our center for chronic hepatitis B and evaluate their treatment regimens. Materials and Methods: The study was conducted on 241 patients who met the inclusion criteria, identified retrospectively from 1835 chronic hepatitis B patients who applied to the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology at Çukurova University Faculty of Medicine between 2010 and 2023. The patients' demographic data and the laboratory, radiological, and histopathological data identified during follow-up, along with the treatments they received, were retrospectively retrieved from the hospital information system. Subsequently, the 241 patients were divided into two main groups based on their treatment processes: those whose treatment remained unchanged for 5 years and those whose treatment changed after receiving at least 1 year of initial treatment. Results: The mean age of the patients participating in the study was calculated as 48,9±13,3 (25-84), and 125 (51,9 %) of these individuals were male. When patients receiving the same treatment for five years were examined, it was determined that 106 (56.08%) patients received tenofovir disoproxil fumarate and 60 (31,75 %) patients received entecavir treatment. When tenofovir disoproxil fumarate and entecavir treatments were compared, viral suppression was significantly higher in the entecavir group in the first year (p=0,023). Total cholesterol was significantly lower in the tenofovir disoproxil fumarate group in the first year (p=0,044). In the long term, there was no difference between the two treatment groups in terms of virological and biochemical response (p>0,05). In the group of patients who changed treatment, those who switched from tenofovir disoproxil fumarate to tenofovir alafenamide were examined, and no difference in viral load was detected between the two treatments in the tests performed in the first year after switching to tenofovir alafenamide.