Optimum stüdyo tasarımı için CCD kameraların performans analizi
The performance analysis of the CCD cameras for designig an optimum studio
  1. Tez No: 96787
  2. Yazar: UFUK ÜMİT BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada optimum bir televizyon stüdyosu tasarımı için gerekli olan CCD kameralarının sahip olması gereken performansı belirtecek ölçüm kriterleri ve metotları anlatılarak,uygun laboratuar ortamında farklı renk sıcaklıkları, aydınlık değerleri vb. sağlanarak gama düzeltme faktörü, yatay çözünürlük, rastgele S/N ve sabit S/N ölçülmüştür. Daha sonra bu ölçüm sonuçlarından elde edilen verilerin frekansa, renk sıcaklığına ve iris adımına bağlı grafikleri bilgisayar ortamında çizdirilerek, sonuçlan yorumlanmaktadır. Ayrıca tüp ve CCD görüntü sensörleri arasındaki farklar ortaya konulmaktadır. Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde renkli televizyon sistemlerinin gelişimi, elektronik tarama ve görüntü oluşumu, televizyon sisteminde analogdan sayısala geçiş prensipleri, televizyon stüdyosunun özellikleri ve planlanması, tüp görüntü sensörlerinin çeşitleri ve çalışma prensipleri, CCD görüntü sensörlerinin çeşitleri ve çalışma prensipleri, tüplerle CCD elemanların karşılaştırılması konularından bahsedilmektedir. İkinci bölümde, CCD kameraların performans analizinin ortaya çıkarılması için yapılması gereken ölçüm metotları tanıtılmaktadır. Ayrıca analizlerde kullanılan araç- gereçler, ölçüm şartlan ve uygulanan prosedür hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde baz olarak alınan çeşitli ölçüm metotlanyla (gama düzeltme eğrisi, yatay çözünürlük, rastgele S/N, sabit S/N) farklı ortamlar için laboratuar ortamında testler yapılarak, ölçüm sonuçlan tablolar ve grafikler halinde sunulup değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen sonuçlar ve öneriler sunulmaktadır. Anahtar Kelimeler : CCD Kameralar, Renk Sıcaklığı, Aydınlık Değeri, Gama Düzeltme Faktörü, Yatay Çözünürlük, Rastgele S/N, Sabit S/N, iris Adımı, Tüp Görüntü Sensörü VI «aç, YĞhSEKÖĞRKTu; l^mLv,
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Performance Analysis of The CCD Cameras for Designing an Optimum Studio CCD cameras, requirements for designing an optimum television studios, which have performances for signing measurement criterias and methods for convenient laboratory conditions at different color temperatures, luminance values etc. are provided for measuring gamma correction, horizontal resolution, random S/N and fixed S/N. The datas, which are obtained from these measurements, connected with frequency, color temperature and iris step are explained after that measurement. In addition with the differences between the tube and CCD sensors are suggested in this study. This study includes four parts. The subjects like the development of the color television, electronic scanning and the form of the picture, the principles of converting analog signals to digital signals at television systems, the properties and designing of television studios, the samples and operations of tube sensors, the samples and operations of CCD sensors, the comparison between tubes and CCD sensors are suggested in this part. The measurement methods for defining the performance of CCD cameras are suggested at the second part. In addition with the equipment used, measurement conditions and measurement procedures which are used at testing, are mentioned here. Some sample tests are measured at different conditions and the results of these tests are formed as tables and graphics in order to tell the importance of measurement in the third part of this study. Results and some projects are mentioned at the fourth part of this study. Key Words : CCD Cameras, Color Temperature, Luminance Value, Gamma Correction Factor, Horizontal Resolution, Random S/N, Fixed S/N, Iris Step, Tube Image Sensor VII