The relationship between early childhood experiences and sexual dysfunction: The mediating role of dysfunctional attitude
Erken çocukluk deneyimleri ile cinsel işlevsizlik arasındaki ilişki: İşlevsiz tutumun aracılık rolü
  1. Tez No: 967882
  2. Yazar: KHADIJA ASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez, erken çocukluk travmasının yetişkin cinsel işlev bozukluğu üzerindeki etkisini, işlevsiz özelliklerin aracılık rolüne kesin bir vurgu yaparak tasvir etmektedir. Çalışmaya toplam 393 yetişkin (18-45 yaş arası) katılmıştır. Katılımcılar, Çocukluk Travması Anketi (CTQ), Cinsel İşlev Bozukluğu Anketi (SDQ) ve İşlevsiz Tutum Ölçeği'nin (DAS-35) 35 maddelik versiyonunu doldurmuşlardır. Uygulanan tüm çalışmalar mükemmel iç tutarlılık göstermiştir (α = .920–.967). Detaylı analizler, daha genç katılımcıların daha yüksek düzeylerde çocukluk travması ve cinsel işlev bozukluğu sergilediğini, işlevsiz tutumların ise erken yetişkinlik döneminde en belirgin olduğunu göstermiştir. ANOVA ve Welch testleri, çocukluk travması ile işlevsiz tutumlar arasında yaşa bağlı önemli farklılıklar göstermiştir; ancak cinsel işlev bozukluğu düzeyleri yaş grupları arasında tutarlı bir şekilde devam etmiştir. Korelasyon analizleri, çocukluk travması, işlevsiz tutumlar ve cinsel işlev bozukluğu arasında belirli pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir (r = .370–.527, p < .001). Hayes' PROCESS makrosunu (Model 4) kullanan aracılık analizi, işlevsiz tutumların çocukluk travması ile cinsel işlev bozukluğu arasındaki ilişkiyi kısmen aracılık ettiğini göstermiştir (dolaylı etki: B = 0,0684, %95 GA [0,0256, 0,1146]), yaş kontrolü yapıldığında. Bu araştırmadaki tüm bulgular, erken dönem zorluklarının devam eden etkisini vurgulamış ve çocukluk travmasını yetişkin cinsel sağlık zorluklarına bağlayan temel psikolojik mekanizma olarak uyumsuz bilişsel kalıpları öne çıkarmıştır. Bu çalışma, cinsel işlev bozukluğuna yönelik bilişsel-davranışsal bir algıya katkıda bulunur ve erken travmatik olaylara yerleştirilen işlevsiz tutumları hedef alan terapötik müdahaleler için değerli bir anlayış sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the degree to which early childhood trauma can contribute to adult sexual dysfunction with a particular focus on the mediating mechanisms of dysfunctional traits. The sample consisted of 393 adults (18- 45 years old) who filled out Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Sexual Dysfunction Questionnaire (SDQ), and Dysfunctional Attitude Scale-35 (DAS-35). The internal consistency was high on all instruments (alpha 7993). The analytic outcomes showed that the younger group reported more childhood trauma and sexual dysfunction than their elder counterparts. On a parallel note, dysfunctional attitudes were highest among participants aged between early-adulthood. Regarding childhood trauma and dysfunctional attitudes, age distributions statistically differentiated in ANOVA and Welch tests. However, sexual dysfunction was fairly constant amongst age groupings. Among collective variables, there were considerable correlations between childhood trauma and dysfunctional attitudes and sexual dysfunction (r = .370 527, p < .001). Mediation analysis conducted using the Hayes PROCESS macro (Model 4) suggested that dysfunctional attitudes mediated the correlation between childhood trauma and sexual dysfunction (indirect effect: B = 0.0684, 95 % CI [0.0256, 0.1146]) when age was controlled. Cumulatively, these reports highlight the considerable continuing effect of early adversity, and they describe maladaptive cognitive routes as a very important path through which childhood trauma links to adult sexual-health-related issues. Altogether, the research carries forth a cognitive-behavioural approach to sexual dysfunction and provides clinically useful information on treatment conferred on dysfunctional attitude within early traumatic life events.