How storytelling builds value: The role of perceived brand authenticity in shaping brand image and willingness to pay a premium price
Hikâye anlatımı değeri nasıl yaratır: Algılanan marka özgünlüğünün, marka imajı ve primli fiyat ödeme isteği üzerindeki rolü
  1. Tez No: 967883
  2. Yazar: MARWA HAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, marka hikâye anlatımının tüketici algıları ve ekonomik davranış üzerindeki etkisini incelemekte; özellikle hikâyelemenin marka imajı ve tüketicilerin primli fiyat ödeme isteği üzerindeki rolüne odaklanmaktadır. Anlatı işleme teorisine dayanan araştırma, bu ilişkide algılanan marka özgünlüğünün aracılık rolünü ele almaktadır. Teknoloji (Apple), gıda (Züber) ve moda (Les Benjamins) olmak üzere üç farklı sektörde, anlatı yapısı güçlü video reklamları kullanılarak, deneysel bir tasarım uygulanmıştır. Veriler, üç ayrı çevrim içi anket aracılığıyla toplanmış ve doğrusal regresyon ile aracılık analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Bulgular, marka hikâye anlatımının hem marka imajını hem de primli fiyat ödeme isteğini anlamlı şekilde artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca, algılanan marka özgünlüğünün hikâye anlatımı ile primli fiyat ödeme isteği arasındaki ilişkide aracılık rolü oynadığı bulunmuştur; bu da değer yaratımında özgünlüğün kritik önemini vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, anlatıya dayalı pazarlama stratejilerinin tüketici algısı ve fiyatlandırma gücü üzerindeki etkisine dair daha derin bir anlayış sunmaktadır. Pazarlamacılar için çıkarımlar ve gelecekteki araştırma yönelimleri de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of brand storytelling on consumer perceptions and economic behavior, focusing on how storytelling impacts brand image and consumers' willingness to pay a premium price. Grounded in narrative processing theory, the research explores the mediating role of perceived brand authenticity in this relationship. A between-subjects experimental design was employed across three industries—technology (Apple), food (Züber), and fashion (Les Benjamins)—using video advertisements rich in narrative structure. Data were collected through three separate online surveys and analyzed using linear regression and mediation analysis. Results demonstrate that brand storytelling significantly enhances both brand image and willingness to pay a premium price. Furthermore, perceived brand authenticity was found to mediate the relationship between storytelling and willingness to pay, highlighting its crucial role in value creation. These findings contribute to a deeper understanding of how narrative-driven marketing strategies shape consumer perception and pricing power in competitive markets. Implications for marketers and future research directions are discussed.