Depression in middle eastern same-sex oriented individuals in Türkiye: The roles of social support and discrimination
Türkiye'deki Orta Doğulu aynı cins yönelimli bireylerde depresyon: Sosyal desteğin ve ayrımcılığın rolleri
- Tez No: 967884
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, sosyal desteğin, gündelik ayrımcılık ile depresyon arasındaki ilişkideki düzenleyici (moderator) rolü, Türkiye'de yaşayan Orta Doğulu aynı cinsiyete yönelimli bireyler arasında incelenmiştir. Araştırmaya toplam 250 kişi katılmıştır. Katılım kriterlerini karşılamayan bireyler, Türk uyruklu katılımcılar ve aykırı değerler veri setinden çıkarıldıktan sonra analizler için 184 katılımcıdan oluşan nihai örneklem elde edilmiştir. Veriler, Beck Depresyon Envanteri-II, Kişilerarası Destek Değerlendirme Listesi, Gündelik Ayrımcılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Güvenirlik analizleri ve varsayımların kontrol edilmesinin ardından, SPSS 26 ve PROCESS Macro v4.2 (Model 1) kullanılarak ikili korelasyon ve moderasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Model istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş ve değişkenlerin depresyon puanlarındaki varyansın %43'ünü açıkladığı görülmüştür. Sosyal destek, depresyonun anlamlı ve negatif bir yordayıcısı olarak bulunmuştur. Buna karşın, ayrımcılık anlamlı bir yordayıcı değildir. Ayrıca, ayrımcılık ile sosyal destek arasındaki etkileşim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış ve sosyal desteğin anlamlı bir düzenleyici değişken olmadığı görülmüştür. Bu bulgular, marjinalleşmiş bir topluluk içinde algılanan sosyal desteğin zihinsel sağlık üzerindeki doğrudan koruyucu rolünü vurgulamaktadır. Bulgular mevcut literatürle ilişkilendirilerek tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar ile müdahalelere yönelik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of social support in the relationship between everyday discrimination and depression was explored among Middle Eastern individuals of same-sex orientation residing in Türkiye. A total of 250 responses were collected. After removing participants who did not meet the inclusion criteria, excluding Turkish nationals, and eliminating outliers, the final sample consisted of 184 valid cases. Data were collected using the Beck Depression Inventory-II, the Interpersonal Support Evaluation List, the Everyday Discrimination Scale, and Demographic Information Form. Following reliability analyses and checks for assumptions, bivariate correlations and a moderation analysis were conducted using SPSS 26 and the process Macro v4.2 (Model 1). The overall model was statistically significant, explaining 43% of the variance in depression scores. Social support significantly and negatively predicted depression, while discrimination was not a significant predictor. Furthermore, the interaction term between discrimination and social support was not significant, indicating that social support was not a significant predictor. These findings highlight the direct protective role of perceived social support in understanding mental health outcomes within a marginalized population. The results were discussed in the context of existing literature, with implications and recommendations provided for future research and interventions.