Educational diagnosis and evaluation process of young children with special needs: Staff views working in guidance and research centers
Özel gereksinimli küçük çocukların eğitsel tanı ve değerlendirme süreci: Rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan personelin görüşleri
  1. Tez No: 967892
  2. Yazar: ECEM YAŞAR TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışan özel eğitim öğretmenleri ve rehber öğretmenlerin, küçük çocukların eğitsel tanılama ve değerlendirme süreçlerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Katılımcılar, Ankara'daki Rehberlik ve AraĢtırma Merkezlerinde (RAM) çalışan üç özel eğitim öğretmeni ve üç rehberlik danışmanıdır. Çalışma, nitel araştırma kapsamında çoklu vaka çalışması olarak yürütülmüş ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, özel eğitim öğretmenleri ve rehberlik danışmanlarının, erken çocukluk özel eğitiminde RAM'ların rolünün çok önemli olduğunu düşündüklerini; ancak bu kurumların tek başına özel gereksinimli çocukların gereksinimlerini karşılamada çok etkili olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca katılımcılar, RAM, öğretmenler, aileler ve sağlık sektörü gibi diğer paydaşlar arasında iş birliğinin gerekliliğini vurgulamışlardır. Ancak RAM'ların, öğretmenlerin yetersiz bilgi ve becerileri, ailelerin iş birliğine açık olmaması, farkındalık düzeylerinin düşük olması ve sağlık kuruluşları arasında fikir birliği eksikliği gibi iş birliğini olumsuz etkileyen sorunlarla karşılaştığı belirtilmiştir. Ayrıca, ebeveynlerin farkındalığı yüksek, iş birliğine açık ve öğretmenlerin çocukların gelişimsel ihtiyaçlarını belirleyip riskleri fark ettiklerinde, birçok özel gereksinimli çocuğun özel gereksinimlerinden neredeyse hiç etkilenmediği bir düzeye ulaştığı belirtilmiştir. Benzer şekilde, erken tanı ve müdahale programlarının iyileştirilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Ayrıca, aile eğitimi, öğretmen yeterliliğinin artırılması, toplumsal farkındalığın artırılması, sistemin yeniden düzenlenmesi, denetim mekanizmalarının etkinleştirilmesi ve iş yükü, yoğunluk ve personel eksikliği gibi sorunların ele alınması, karşılaşılan zorluklarla başa çıkmak için öneriler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the views of special education teachers and guidance counselors working in Guidance and Research Centers (GRCs) regarding the educational diagnosis and evaluation processes of young children. The participants were three special education teachers and three guidance counselors employed in GRCs in Ankara. The study was conducted as a multiple-case study within the scope of qualitative research, and data were collected through semi-structured interviews. The findings revealed that special education teachers and guidance counselors consider the role of GRCs to be crucial in early childhood special education; however, GRCs alone are not very effective in meeting the requirements of children with special needs and influencing their development. Participants emphasized the need for collaboration among GRCs and other stakeholders, including schools, teachers, families, and the health sector. However, it was noted that GRCs face challenges, including teachers' inadequate knowledge and skills in early childhood special education, families' lack of openness to collaboration, low levels of awareness, and a lack of consensus between healthcare institutions where medical diagnoses are made, which negatively impacts collaboration. Furthermore, it was noted that when parents have high awareness, are open to collaboration, and teachers identify children's developmental needs and recognize the risks, many children with special needs reach a level where they are virtually unaffected by their special needs. Likewise, the need for improved early diagnosis and intervention programs was emphasized. Additionally, family education, increasing teacher competence, raising societal awareness, reorganizing the system from the outset, activating supervisory mechanisms, and addressing issues such as workload, density, and staff shortages in GRCs were presented as suggestions to mitigate the difficulties encountered.