Türkçe öğretiminde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik güdülenme düzeylerine, yaratıcı problem çözme becerilerine ve akademik erteleme eğilimlerine etkisi
The impact of project-based learning approach in Turkish language instruction on students' academic motivation levels, creative problem-solving skills and academic procrastination tendencies
- Tez No: 967893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY DAĞYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf Türkçe dersinde uygulanan proje tabanlı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik güdülenme düzeyleri, yaratıcı problem çözme becerileri ve akademik erteleme eğilimleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Antalya ili Kepez ilçesindeki bir devlet ortaokulunda, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören toplam 43 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Deney grubunda (n=20) proje tabanlı öğrenme yaklaşımına dayalı etkinlikler sekiz hafta boyunca uygulanırken, kontrol grubunda (n=23) mevcut Türkçe Öğretim Programı sürdürülmüştür. Veri toplama aracı olarak Akademik Güdülenme Ölçeği, Yaratıcı Problem Çözme Özellikleri Envanteri ve Ortaokul Öğrencilerinin Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı ile tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve bağımsız örneklemler t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the project-based learning (PBL) approach implemented in 6th grade Turkish language classes on students' academic motivation levels, creative problem-solving skills, and academic procrastination tendencies. The research employed a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 43 students enrolled in a public middle school in the Kepez district of Antalya during the 2023-2024 academic year. While project-based learning activities were implemented in the experimental group (n=20) for eight weeks, the control group (n=23) continued with the current Turkish language curriculum. The Academic Motivation Scale, the Creative Problem-Solving Characteristics Inventory, and the Academic Procrastination Scale for Middle School Students were used as data collection tools. For data analysis, one-way covariance analysis (ANCOVA) and independent samples t-test were conducted using SPSS 22.