The European global climate policy: the analysis of the interplaybetween normative and geopolitical tools and objectives
Avrupa'nın küresel iklim politikası: Normatif ve jeopolitik araçlar ile hedefler arasındaki etkileşimin analizi
  1. Tez No: 967891
  2. Yazar: İDİLBİKE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR RUMELİLİ SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
21.yüzyılda dünya siyasetinde yaşanan çok kutupluluğa dönüşüm, geleneksel güçler için hem zorluklar hem de fırsatlar yaratmıştır. Pandemi, doğaya yönelik yeni bir algının oluşmasına ve sürdürülebilir kalkınma hakkında birçok tartışmaya sebebiyet vermiştir. Geleneksel olarak normatif bir güç olarak inşa edilen Avrupa Birliği, küresel iklim politikasını günümüzdeki jeopolitik gerçekliklere uyarlamıştır. Komisyon Başkanı von der Leyen, 2019'da AB'nin küresel politikasını jeopolitik anlayış doğrultusunda yönlendirme kararını açıklamıştır. Avrupa'nın sürdürülebilir kalkınmanın küresel yönünü belirleme isteği 2050 yılına kadar Avrupa'yı ilk karbon nötr kıta yapmayı hedefleyen, Avrupa Yeşil Mutabakatı ile vücut bulmuştur. Bu tez, AB'nin küresel iklim politikasındaki jeopolitik ve normatif araçların ve amaçların tarihsel evrimini ve bunların Birleşmiş Milletler çatısı altında ilerleyen Rusya'nın küresel iklim politikasıyla bağlantılarını incelemektedir. Bu araçların kullanımı ve hedeflerin beyanı, COP zirvelerinde ve Avrupa Komisyonu'nun Birliğin Durumu konuşmaları esnasında yapılan açıklamalar üzerinden analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The multipolar turn of world politics in the 21st century created challenges and openings for the traditional powers. The pandemic triggered a new perception of nature, engendering many discussions about sustainable development. The EU, traditionally constructed as a normative power, adjusted its global climate policy to current geopolitical realities. Commission President von der Leyen declared her decision to steer the EU's global policy towards geopolitical thinking in 2019. The ambitions to lead the global direction of sustainable development are reified under the European Green Deal aiming to make Europe the first carbon neutral continent by 2050. This thesis analyses the historical evolution of the geopolitical and normative global climate policy tools and objectives of the EU and their connections with Russian global climate policy under the UN. It analyses the use of these tools and iteration of these objectives under European speeches and statements during COPs and State of the Union Addresses.