The effect of project-based learning on English preparatory class students' speaking proficiency and willingness to communicate
Proje tabanlı öğrenimin İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin konuşma yeterlilikleri ve iletişim kurma istekleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 967906
  2. Yazar: BİRGEN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma karma yöntem yaklaşımından yararlanarak proje tabanlı öğrenimin İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin konuşma yeterlilikleri ve iletişim kurma istekleri üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, öğrencilerin bu öğretim yöntemine yönelik duygu ve algıları da incelenmiştir. Katılımcılar, özel bir üniversitede öğrenim gören 123 İngilizce hazırlık sınıfı öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama süreci, hem kurum tarafından uygulanmış konuşma sınavları hem de İletişim Kurma İsteği Ölçeği aracılığıyla gerçekleştirilen ön test ve son testlerle başlatılmıştır. Ardından, belirlenen katılımcılarla yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, proje tabanlı öğrenimin katılımcıların konuşma becerilerini ve iletişim kurma isteği düzeylerini anlamlı şekilde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, ölçeğin tüm alt boyutlarında son test puanlarında dikkat çekici artışlar gözlemlenmiştir. Katılımcı yanıtlarından elde edilen nitel veriler, bu nicel sonuçları desteklemiştir. Öğrenciler; akıcılık, doğaçlama, öz-düzeltme, gerçek yaşamla bağlantı kurma, topluluk önünde konuşma becerileri ve motivasyon gibi alanlarda ilerleme kaydettiklerini ve aynı zamanda kaygı düzeylerinde azalma yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Bu çalışma, proje tabanlı öğrenimin yükseköğretim düzeyindeki İngilizce öğretiminde etkili bir yöntem olduğuna ilişkin önemli katkılar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Utilizing a mixed methods approach, the present study aims to explore the impacts of project-based learning (PBL) on English preparatory class students' speaking proficiency and willingness to communicate (WTC). It also examines feelings and perceptions toward this method. The participants were 123 students enrolled in an English as a Foreign Language (EFL) preparatory program at a private university. The data collection procedure started with pre- and post-tests conducted through both institutionally administered speaking exams and the WTC Scale. Then, semi-structured individual interviews were carried out with selected participants. The findings demonstrated that PBL significantly improved participants' speaking skills and WTC. Additionally, there was a notable improvement in post-test scores of all WTC subscales. Qualitative data from participant responses supported these results. Participants stated that they made progress in various components such as fluency, spontaneity, self-correction, real-life connection, public speaking skills, and motivation, and that they experienced a decrease in anxiety. The findings may provide valuable contributions regarding the effectiveness of PBL in tertiary-level English language instruction.