Understanding adult foreign language motivation through complex dynamic systems theory: An instrumental case study
Karmaşık dinamik sistemler teorisi aracılığıyla yetişkin yabancı dil motivasyonunu anlamak: Araçsal bir vaka çalışması
  1. Tez No: 967937
  2. Yazar: OSMAN BARIŞ KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMLA COURSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışması, dil öğrenimi alanında vazgeçilmez bir unsur olan ve yaygın olarak araştırılan bir konu olan motivasyonu irdelemektedir. Bu doğrultuda, mevcut tez çalışması, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) bağlamında özel bir dil kursuna katılan motive bir yetişkin dil öğrencisinin motivasyonel yörüngelerinin nasıl değiştiğini Karmaşık Dinamik Sistemler Teorisi (CDST) çerçevesini kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırılan olguyu derinlemesine anlamak için araştırmacı, araçsal bir vaka çalışması tasarımı kullanmıştır. Böylece araştırmacı, yetişkin dil öğrenme motivasyonunda ortaya çıkan çok boyutlu ve karmaşık ilişkileri yakalamaya çalışmıştır. Araştırmanın katılımcısı, çalışmanın doğası yoğun veri toplamayı gerektirdiğinden amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiştir. Bu doğrultuda, katılımcının yüksek düzeyde öz farkındalık ve öz değerlendirme becerilerine sahip olmasının yanı sıra veri sağlama hususunda da tutarlı bir devamlılık sergilemiştir. Katılımcıyla toplam 6 görüşme gerçekleştirilmiş, 24 günlük ve 33 ders değerlendirme formu toplanmıştır. Veriler tematik olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, incelen olgu hakkında zengin ve ayrıntılı bir anlayış geliştirilmiştir. Mevcut çalışmanın bulguları, sosyal, duygusal ve bilişsel faktörlerin şekillendirdiği farklı alanlarda L2 benliklerinin akıcı ve karmaşık bir gelişimini ortaya koymuştur. Sistem etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan çeken ve iten durumların yanı sıra, zaman içinde motivasyonel yörüngeler izlenerek, öğrencinin benlik sistemindeki kaymalar ve dalgalanmalar gözlemlenmiştir. Bu durum, motivasyonun doğrusal olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation is an indispensable facet and a widely researched topic in the field of foreign/second language learning. In this vein, the present thesis study aims to investigate how motivational trajectories of a motivated adult language learner attending a private foreign language course change in the Turkish EFL context by employing Complex Dynamic Systems Theory (CDST) framework. To develop an in-depth understanding of the phenomenon under study, the researcher used an instrumental case study design. By doing so, the researcher attempted to capture the multifaceted and complex relationships that arise in adult learners' target language learning motivation. The research participant was selected through purposive sampling since the nature of the study required dense data to be collected. In light of this, the research participant had high self-awareness and self -reflection skills. Besides, he was consistent with the provision of data. In total, 6 interviews were carried out with the participant, 24 journal entries and 33 lesson evaluation sheets were collected. Data was thematically analyzed. As a result, a rich and nuanced understanding of the phenomenon was developed. The findings of the present study revealed a fluid and complex development of L2 selves across different domains shaped by social, affective, and cognitive factors. Besides the unfolding attractor and repeller states that occurred as a result of system interactions, by tracing motivational trajectories over time, it can be observed that shifts and fluctuations occurred in the learner's self-system, indicating the non-linearity of motivation.