Kadın istihdamında dijital dönüşümün rolü
The role of digital transformation in women's employment
- Tez No: 967953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇİLOĞLU YÖRÜBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde hızla gelişen dijital teknolojiler, üretim süreçlerinden çalışma biçimlerine kadar köklü dönüşümlere neden olmuştur. Bu çalışmada, dijital dönüşümün kadın istihdamı üzerindeki etkileri kapsamlı olarak incelenmekte, söz konusu dönüşümün kadınların işgücüne katılım oranları ve istihdam yapıları üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Çalışmanın temel amacı, dijital dönüşümün kadınların istihdam koşullarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine etkisini değerlendirmektir. İkincil veri analizine dayalı tanımlayıcı istatistiksel çözümlemeler ve literatür incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Kadınların işgücüne katılım oranları, sektörel dağılımları, yeni meslek gruplarındaki temsili ve dijital platformlardaki girişimcilik faaliyetleri değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre dijital dönüşüm, kadın istihdamı açısından hem fırsatlar hem de tehditler barındırdığını görülmektedir. Dijital teknolojiler esnek çalışma olanakları ve yeni iş imkanları sunarken; dijital uçurum, teknolojik yeterlilik eksiklikleri ve cinsiyete dayalı dijital ayrımcılık gibi sorunlar da yaratmaktadır. Düşük vasıflı işlerde çalışan kadınlar risk altındayken, dijital becerilere sahip kadınlar daha avantajlı konumlara ulaşabilmektedir. Bu tez çalışması, kadınların dijital dönüşüme daha etkin ve güvenli şekilde katılabilmeleri için uygulanabilir ve somut öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, rapidly developing digital technologies have caused radical transformations from production processes to working styles. This study comprehensively examines the effects of digital transformation on women's employment and analyzes the effects of this transformation on women's labor force participation rates and employment structures. The primary aim of the study is to reveal how digital transformation shapes women's employment conditions and to evaluate its influence on gender inequalities. The research employs descriptive statistical analyses based on secondary data and a comprehensive review of literature. Women's labor force participation rates, sectoral distributions, representation in emerging occupational groups, and entrepreneurial activities on digital platforms are all evaluated. According to the findings, digital transformation presents both opportunities and challenges for women's employment. While digital technologies offer flexible working conditions and new employment opportunities, they also give rise to issues such as the digital divide, lack of technological proficiency, and gender-based digital discrimination. Women employed in low-skilled jobs are particularly vulnerable, whereas those with digital competencies can attain more advantageous positions. This thesis provides practical and concrete recommendations to enable women to participate in the digital transformation more effectively and securely.