Thermodynamic analysis of a direct-fired biomass power plant
Doğrudan yanmalı bir biyokütle güç santralinin termodinamik analizi
  1. Tez No: 967999
  2. Yazar: BERİL BÜŞRA YAŞAR TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, 2014 yılından bu yana buhar çevrimine dayalı olarak faaliyette olan, Adana ilinde faaliyet gösteren 1,76 MWe'lik doğrudan yakmalı biyokütle enerji santralinin termodinamik analizini sunmaktadır. Santral, fabrikanın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak için tarım ve orman atıklarını kullanmaktadır. Çalışma, operasyonel verilerin toplanmasıyla başlayan ve ardından temel bileşenler için termodinamik dengeler izleyen yapılandırılmış bir metodolojiyi takip etmektedir. Enerji ve ekserji dengeleri, sistem performansını kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için uygulanmaktadır. Bu hesaplamalar, mühendislik ve termodinamik modelleme için ticari bir yazılım olan Engineering Equation Solver kullanılarak uygulanmaktadır. Daha iyi sistem verimliliği için her sistem bileşeni için parametrik çalışmalar yürütülmektedir. Sonuçlar, bileşene özgü verimsizlikler hakkında fikir vererek, sistem optimizasyonu ve verimlilik iyileştirmeleri için rehberlik sunmaktadır. Santralin birinci yasa verimliliği, literatür verileriyle tutarlı olarak %16,5 olarak hesaplanmıştır. Özellikle ısı değiştiricilerin giriş basınçlarının ve sıcaklıklarının optimize edilmesi, santral performansını daha da artıracaktır. Bu araştırma, iyileştirme için kritik alanları belirleyerek, Türkiye'de biyokütle bazlı güç üretiminin sürdürülebilir bir şekilde işletilmesine ve daha geniş çapta benimsenmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a thermodynamic analysis of a 1.76-MWe direct-fired biomass power plant operating in Adana, Turkiye, which has been in operation since 2014 based on a steam cycle. The plant utilizes agricultural and forest residues to meet a portion of the factory's energy needs. The study follows a structured methodology, beginning with the collection of operational data, followed by thermodynamic balances for key components. Energy and exergy balances are applied to assess system performance comprehensively. These calculations are implemented using Engineering Equation Solver, a commercial software for engineering and thermodynamic modeling. Parametric studies for each system component are conducted for better system efficiency. The results provide insights into component-specific inefficiencies, offering guidance for system optimization and efficiency improvements. The first-law efficiency of the plant is calculated to be 16.5%, which is consistent with the literature data. Optimizing inlet pressures and temperatures of particularly the heat exchangers would enhance the plant performance higher. By identifying critical areas for enhancement, this research contributes to the sustainable operation and broader adoption of biomass-based power generation in Turkiye.