Lycıasalamandra atıfı (başoğlu, 1967) popülasyonunda yaş tayini
Age estimation on the lyciasalamandra atifi (başoğlu, 1967) populations
- Tez No: 968000
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Antalya'nın Alanya bölgesinde yayılış gösteren Lyciasalamandra atifi (Başoğlu, 1967) türüne ait 45 bireyin (24 ♂♂, 13 ♀♀, 8 juv.) yaşları iskelet kronolojisi yöntemiyle incelenmiştir. Örnekler, L. a. atifi (7 ♂♂ 5 ♀♀, 3 juv.) ve L. a. bayrami (17 ♂♂ 8 ♀♀, 5 juv.) alttürlerine ait olup, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Zooloji Laboratuvarı koleksiyonundan temin edilmiştir. Yaş tayini için falanks kemikleri kesitlenip boyanmış, ışık mikroskobunda Büyüme Durdurma Çizgileri (LAG) sayılarak değerlendirme yapılmıştır. Dijitalleştirilen görüntüler R Studio yazılımında analiz edilmiştir. L. a. atifi'de yaş ile Baş+Gövde uzunluğu (B+G) arasında anlamlı pozitif bir ilişki (ρ = 0,01183, p < 0.05), L. a. bayrami'de ise çok daha güçlü bir ilişki (ρ = 1.33 × 10⁻⁸, p ≪ 0.001) saptanmıştır. Büyüme parametreleri Gompertz büyüme modeliyle hesaplanmıştır. Erkek bireyler, B+G açısından dişilere göre anlamlı şekilde daha büyük bulunmuştur. Alttürler karşılaştırıldığında, L. a. atifi'de ortalama B+G 65.82 mm (SD = 14.18), L. a. bayrami'de ise 62.94 mm (SD = 9.54) olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, coğrafi olarak izole iki alttürün demografik yapısı ve büyüme özelliklerine dair önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the age of 45 individuals (24 ♂♂, 13 ♀♀, 8 juv.) of Lyciasalamandra atifi (Başoğlu, 1967), distributed in the Alanya region of Antalya, using the skeletochronology method. The specimens, belonging to the subspecies L. a. atifi (7 ♂♂ 5 ♀♀, 3 juv.) and L. a. bayrami (17 ♂♂ 8 ♀♀, 5 juv.), were obtained from the Zoology Laboratory collection at Çanakkale Onsekiz Mart University. For age estimation, phalangeal bones were sectioned, stained, and examined under a light microscope to count Lines of Arrested Growth (LAGs). Digital images were analyzed using R Studio. A significant positive correlation between age and snout–vent length (SVL) was found in L. a. atifi (ρ = 0.01183, p < 0.05), and an even stronger correlation was detected in L. a. bayrami (ρ = 1.33 × 10⁻⁸, p ≪ 0.001). Growth parameters were calculated using the Gompertz model. Males exhibited significantly greater SVL values than females. Subspecies comparisons revealed a mean SVL of 65.82 mm (SD = 14.18) in L. a. atifi and 62.94 mm (SD = 9.54) in L. a. bayrami. These findings provide important insights into the demographic and growth characteristics of two geographically isolated subspecies.