15. ve 18. yüzyıllar arasında İstanbul kaleleri
Istanbul castles between the 15th and 18th centuries
  1. Tez No: 968024
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı 15. ve 18. yüzyıllar arasında İstanbul kalelerini belirlemek ve değerlendirmektir. Bu amaçla araştırmanın sınırını bugün anladığımız İstanbul ili sınırları dâhilinde özellikle topografya çalışması ile tespit edebildiğimiz kale ve benzeri yapılar oluşturmaktadır. Bu yapılar içinde ağırlıklı olarak kale kelimesinin kullanımında ilk akla gelen klasik Orta Çağ kaleleri merkezde olmakla birlikte klasik kale anlayışının zamanla değiştiği geç dönemde inşa edilmiş ve tespit edilebilen kaleler de değerlendirilmiştir. İstanbul kaleleri sahasında yapılan araştırmalar bütüncül olmayıp ağırlıklı olarak fen ve mimari alanındadır. Bu araştırmada İstanbul kaleleri bütüncül bir yaklaşımla sosyal yönü ile de değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplamak için dönem kaynakları, arşiv kayıtları ve bu sahada yapılan araştırmalardan faydalanılmıştır. Osmanlı Devleti İstanbul'un fethi öncesi şüphesiz kale inşa teknolojisinde ileri bir seviyedeydi. Bunun ilk örnekleri erken dönemde inşa edilmiş Anadolu Hisarı ve Rumeli Hisarı'dır. İstanbul'un fethiyle birlikte Bizans bakiyesi kalelerin birçoğu korunmuştur. Devletin merkezinde konuşlanmış bu kalelerin askerî işlevi zaman içinde azalmıştır. Fakat birçoğu şehrin sosyal yapısı içinde bugüne kadar varlığını devam ettirmiştir. Kaleler sosyal yapı içinde askerî işlevinin ötesinde yerleşmeyi arttıran unsur olmuştur. 17. ve 18. yüzyıllar Osmanlı Devleti'nin eski gücünden uzak olduğu bir dönem olmuştur. Bunun sonucu olarak Osmanlı Devleti kalelerin askerî önemini mecburen hatırlamıştır. Devlet, Karadeniz Boğazı'ndan merkeze doğru yeni kaleler inşa etmiş ve var olanları da tahkim etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify and evaluate the fortresses in Istanbul between the 15th and 18th centuries. The scope of the study is limited to the borders of today's Istanbul province, focusing particularly on fortresses and similar structures that can be identified through topographical studies. While the primary focus is on classical medieval fortresses, the research also includes fortresses built in the later period when the classical understanding of fortresses changed. The research on Istanbul fortresses has not been comprehensive, mainly focusing on scientific and architectural aspects. In this study, Istanbul fortresses are evaluated with a holistic approach, including their social aspects. To collect data, period sources, archives, and existing research in this field were utilized. The Ottoman Empire, prior to the conquest of Istanbul, was undoubtedly advanced in fortification technology. The earliest examples of this are the Anadolu Hisarı and Rumeli Hisarı, built in the early period. With the conquest of Istanbul, many Byzantine fortresses were preserved. The military function of these fortresses, located at the center of the state, diminished over time. However, many have continued to exist within the city's social structure. Fortresses have played a role beyond their military function, contributing to settlement growth. The 17th and 18th centuries were periods when the Ottoman Empire was distant from its former power. As a result, the Ottoman Empire was compelled to recall the military importance of fortresses. The state built new fortresses from the Black Sea towards the center and reinforced existing ones.