Derin kazılarda 2B ve 3B sonlu elamanlar yöntemleri ile elde edilen sonuçların karşılaştırılması
Comparison of results obtained by 2D and 3D finite element methods in deep excavations
  1. Tez No: 968025
  2. Yazar: GÖKSU TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kentsel nüfusun hızla artması ulaşım kaynaklarını yetersiz kılmakta, ulaşım için kullanılan otopark ve arazilerin eksikliği nedeniyle de geleneksel ulaşım yöntemleri artık uygulanamamaktadır. Bu nedenler, yoğun nüfuslu kentsel alanlarda derin kazıları kaçınılmaz hale getirmiştir. Kazıdan kaynaklı hareketlerin ve zemin deplasmanlarını tahmin etmek için ampirik yöntemlerin yanı sıra sayısal analizler yapılarak sonuçlar dikkate alınmalıdır. Bu kazıların yapıldığı alanların şehir içi olması mevcut yapı etkileşimini de beraberinde getirmektedir. Kazı duvarlarının deformasyonu veya hareketi, bu elemanlara etkiyen maksimum momentler ve kesme kuvvetleri ile yatay destek elemanı olarak kullanılan strut elemanlarının derin kazılar için en kritik tasarım parametreleri olduğu bilinmektedir. Derin kazıların davranışını anlamak için çalışmalar çeşitlendirilmeli ve bu parametreler üzerindeki etkiler geliştirilmelidir. Mevcutta yapılan bu kazıların numerik olarak modellenmesi gerçekte karşılaşılma olasılığında alınacak olan önlemlerin artırılmasında ve davranışın belirlenebilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma, sonlu elemanlar yöntemini temel hesap metodolojisi olarak kabul eden 2B ve 3B analiz yaparak sonuçlarının irdelenmesi ile iki durumun aralarındaki oransal farklılıkların tespit edilmesini amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar ışığında iki boyutlu modelleme yapılmasının, hızlı sonuç alma ve gerçek sonuçlara yakınsayan çözümlere ulaşmayı sağlayacaktır. Çalışma kapsamında bir bölge seçilerek zemin idealize edilerek geoteknik parametreleri belirlenmiştir. Elde edilen parametre seti doğrultusunda sonlu elemanlar yöntemi tabanlı çalışan Plaxis2D ve Plaxis3D ile modeller oluşturulmuştur. Derin kazı durumu geçici kazı senaryosunda olup kazı aşamaları gerçeğe uygun modellenmiştir. Modelleme sonucunda elde edilen kazıklara ait deplasman ve kesit tesirleri özetlenerek 2B ve 3B analiz sonuçları arasındaki oransal farklar tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda düşey destek elemanında ve çevre yapı oturma değerlendirmelerinde 3B modellemenin pozitif etkisi görülürken, iç destek sisteminde (kuşak kirişlerinde) ve çelik strut elemanlarda bu etki elde edilememiş sonuçların 2B ve 3B analizlerinde kısmi değişiklikler ortaya çıkardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The dramatic increase in the urban population makes transportation resources insufficient, and traditional transportation methods can no longer be applied because of the lack of parking lots and land used for transportation. These reasons have made deep excavations inevitable in densely populated urban areas. To estimate the movements and ground displacements caused by excavation, numerical analyses should be performed, and the results should be considered in addition to empirical methods. The fact that these excavations are carried out in the city also brings about the interaction of the existing structure. It is known that the deformation or movement of the excavation walls, the maximum moments and shear forces acting on these elements and the struts used as horizontal supports are the most critical design parameters for deep excavations. Studies should be diversified to understand the behavior of deep excavations and the effects on these parameters should be developed. Numerical modeling of this excavation that currently carried out plays an important role in increasing the precautions to be taken in case of real encounters and in determining the behavior. This study aims to determine the proportional differences between the two situations by examining the results by making 2D and 3D analysis accepting the finite element method as the basic calculation methodology. In the light of the obtained results, two-dimensional modeling will provide fast results and results that are close to the real results. Within the scope of the study, a region was selected, and the ground was idealized, and its geotechnical parameters were determined. Models were created with Plaxis2D and Plaxis3D, which work based on the finite element method, in line with the obtained parameter set. The deep excavation situation is in the temporary excavation scenario and the excavation stages are modeled according to reality. The displacement and fraction effects of the piles obtained because of the modeling were summarized and the proportional difference between the 2D and 3D analysis results were determined. In the results obtained, while the positive effect of 3D modeling was observed in the vertical support element and surrounding structure settlement evaluations, this effect was not obtained in the internal support system (waist beams) and steel strut elements, and it was observed that the results revealed partial changes in 2D and 3D analyses.