Faaliyet tabanlı maliyetleme ve lojistik sektöründe bir uygulama
An application in the activity-based costing and logistics sector
- Tez No: 968023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bireylerin gereksinimlerinde gözlenen sınırsız düzey, çeşitli sektörlerde işlev yürüten bütün firmaları birtakım değişimlerin yaşanmasına itmektedir. Söz konusu değişim teorik ve uygulamaları olarak pozitif ilerlemeleri de beraberinde getirmekle birlikte, firmaların fiyat bazlı rekabet politikalarının maliyet temelli politikalarla yer değiştirmesine neden olmaktadır. Küresel bağlamada değerlendirildiğinde başarıya ulaşmak için en ideal yol olarak, firmaların üretimleri ve sundukları hizmet dâhilinde maruz kaldıkları maliyetin denetlenebilmesi ve etkin bir şekilde yönetilmesi gösterilmektedir. Üretim ve hizmet doğrultusundaki maliyetler kapsamında büyük oranda lojistik eylemleri bünyesinde gelişen maliyetler öne çıkmaktadır. Lojistik eylemler kapsamında taşıma, depolama, satın alma, ambalajlama ve etiketleme vb. eylemler bulunmaktadır. Firmalar, ürün ya da hizmet sunabilmek adına maruz kaldıkları maliyetlerin ne tür eylemlerden doğduğunu bilmek istemektedir. Faaliyetler sonucunda oluşan maliyetlerin firma eylemleri bazında kaynak tüketimini de ne oranda etkilediği saptanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The limitless level observed in the requirements of individuals pushes all firms that function in various sectors to experience some changes. Although the change in question brings positive progress in theory and practice, it causes firms to replace Price-based competition policies with cost-based policies. As the ideal way to achieve success in global connectivity, it is shown that companies can control and effectively manage the cost they are exposed to within their production and service. As part of the costs in the direction of production and service, the costs that develop largely within the framework of logistics actions stand out. Transportation, storage, purchasing, packaging and labeling, etc. within the scope of logistics actions. actions are available. Companies want to know what actions arise from the costs they incur in order to provide products or services. It is also possible to determine how much costs incurred as a result of activities affect resource consumption based on company actions.