Türk dizilerinin başarısında rol oynayan faktörler ve nitel bir değerlendirme
Factors that play a role in the success of Turkish series:A qualitative analysis
  1. Tez No: 968029
  2. Yazar: İPEK PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ONURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünyada ve ülkemizde son yıllarda Türk dizilerine olan ilgi giderek artmaktadır. Popüler kültür ve sosyal medyanın da etkisiyle yeni başlayan diziler kitle edinilmesi durumunda izlenim oranlarını arttırmakta, uzun ömürlü olmaktadır ve yurtdışına pazarlanmaktadır. Öte yandan, çeşitli nedenlerle çok sayıda dizi başarısız olup erken final yapmaktadır. Bu kapsamda bu araştırmanın amacı Türk dizilerinin başarısını belirleyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma kapsamında kanallarda son 2 yılda hedef kitle tarafından izlenen diziler baz alınarak odak grup çalışması yapılmıştır. Odak grubu sorularının oluşturulması için öncelikle dizilerin izlenme oranları araştırılmış ve 13 soruluk bir set hazırlanmıştır. Hazırlanan sorular her biri sekiz katılımcıdan oluşan dört gruba yöneltilmiştir. Yapılan içerik analizi gerçekçilik arayışı, senaryo tutarlılığı, oyunculuk kalitesi, toplumsal yansıma, yabancı dizi etkisi, görsellik ve teknik kalite, yayın saatlerinin etkisi ve dijital platformlara yönelim faktörlerinin dizilerin başarısında etkili olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In recent years, interest in Turkish series has been increasing in the world and in our country. With the influence of popular culture and social media, newly launched series increase their viewing rates if they gain an audience, become long-lasting and are marketed abroad. On the other hand, many series fail and end early due to various reasons. In this context, the aim of this research is to determine the factors that determine the success of Turkish series. Within the scope of the research, a focus group study was conducted based on the series watched by the target audience on the channels in the last 2 years. In order to create the focus group questions, the viewing rates of the series were first investigated and a set of 13 questions was prepared. The prepared questions were directed to four groups, each consisting of eight participants. The content analysis conducted showed that the factors of seeking realism, scenario consistency, quality of acting, social reflection, foreign series effect, visuality and technical quality, the effect of broadcast hours and the orientation to digital platforms were effective in the success of the series.