Erken çocukluk dönemi çocuklarının davranış problemleri ile annelerinin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between behavior problems of early childhood children and their mothers' attitudes
- Tez No: 968027
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk dönemi çocuklarının davranış problemleri ile annelerinin tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın evrenini 2023 - 2024 Eğitim Öğretim yılında Mersin ilinde okul öncesi eğitim alan çocuklar, bu çocukların anneleri ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Nicel örneklem grubunu Mersin ilinde Toroslar ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 yaşındaki 253 çocuk, bu çocukların anneleri ve 18 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Nicel örneklemin seçiminde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nitel örneklem grubunu ise nicel çalışmadan elde edilen sonuçlara göre amaçlı örnekleme tekniklerinden ölçüt örnekleme yöntemi seçilen 10 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri Ebeveyn Bilgi Formu, Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeğinde (PKBS-2) yer alan Problem Davranış Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış gözlem formu, gözlemci notları ve yarı yapılandırılmış görüşme sorularından elde edilmiştir. Elde edilen verilerden nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package For Social Sciences) programı ile parametrik testlerden bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Problem Davranış Ölçeği bulgularına göre, erken çocukluk dönemi çocuklarının davranış problemleri cinsiyet açısından erkek çocuklar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Annenin eğitim durumuna göre ise ortaokul mezunu anneler ile okuryazar olmayan anneler arasında, okuryazar olmayan anneler lehine anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna karşılık, annenin yaşı, medeni durumu, ailedeki çocuk sayısı ve çocuğun doğum sırasına göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ebeveyn Tutum Ölçeği bulgularına göre annelerin çocuk yetiştirme tutumları incelendiğinde, erkek çocuğa sahip annelerin daha otoriter, ilk çocuklarına yönelik demokratik tutumlarının ise ortanca çocuklarına kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, 30-39 yaş aralığındaki annelerin izin verici tutum puanları 20-29 yaş grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Okuryazar olmayan ve ilkokul mezunu annelerin aşırı koruyucu tutum puanları, lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip annelere göre daha yüksek bulunurken; dört ve daha fazla çocuğu olan annelerin aşırı koruyucu tutum puanları ise tek ve iki çocuğu olan annelere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Erken çocukluk dönemi çocuklarında görülen davranış problemleri ile anne tutumları arasındaki korelasyonel ilişki incelendiğinde, annelerin demokratik tutumları arttıkça çocukların problem davranışlarının azaldığını; otoriter tutumlar arttıkça problem davranışlarının da arttığını gösterdiği saptanmıştır. Araştırmada gözlem ve görüşmeden elde edilen nitel bulgular nicel bulguları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between behavior problems seen in early childhood and parental attitudes. The population of the study consists of children receiving preschool education in Mersin province during the 2023-2024 academic year, their mothers, and their teachers. The quantitative sample group consists of 253 five-year-old children attending official preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education in the Toroslar district of Mersin province, their mothers, and 18 preschool teachers. In selecting the quantitative sample, an appropriate sampling method was used from among non-random sampling methods. The qualitative sample group consists of 10 children selected using the criterion sampling method, one of the purposive sampling techniques, based on the results obtained from the quantitative study. The quantitative data of the study were obtained from the Parental Information Form, the Problem Behavior Scale included in the Preschool and Kindergarten Behavior Scale (PKBS-2), and the Parental Attitude Scale (PAS), while the qualitative data were obtained from semi-structured observation forms, observer notes, and semi-structured interview questions. In analyzing the quantitative data from the obtained data, SPSS (Statistical Package For Social Sciences) program and parametric tests such as independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were used. Descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings of the Problem Behavior Scale in the study, a significant difference was found in favor of boys in terms of the gender variable in behavioral problems of early childhood children. According to the mother's educational status, it was determined that there was a significant difference between mothers who graduated from secondary school and those who were illiterate, in favor of the illiterate mothers. On the other hand, no significant difference was found according to the mother's age, marital status, number of children in the family and birth order of the child.According to the findings of the Parental Attitude Scale, when mothers' child-rearing attitudes were examined, it was determined that mothers with sons were more authoritarian, and that their democratic attitudes toward their first children were higher than those toward their middle children. Additionally, permissive attitude scores of mothers aged 30-39 were found to be higher than those of the 20-29 age group. While illiterate and primary school graduate mothers had higher overprotective attitude scores than mothers with a bachelor's degree or higher, mothers with four or more children had higher overprotective attitude scores than mothers with one or two children. When the correlational relationship between behavioral problems observed in early childhood children and mothers' attitudes was examined, it was determined that as mothers' democratic attitudes increased, children's problem behaviors decreased; and as authoritarian attitudes increased, problem behaviors increased. The qualitative findings obtained from observation and interview in the research support the quantitative findings.