İnorganik/organik ikili sistemler ile atık sulardan boyar madde uzaklaştırılması ve inorganik/organik ikili sistem dolgu maddeli epoksi bazlı kompozit malzemelerin özelliklerinin incelenmesi
Removal of dyes from wastewater with inorganic/organic binary systems and investigation of the properties of epoxy based composite materials with inorganic/organic binary system fillers
- Tez No: 968067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ŞİŞMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, organik (FK), inorganik (Ra-Ni) ve inorganik/organik (FK/Ra-Ni) adsorban sistemlerinin metilen violetin atık sulardan uzaklaştırılmasındaki etkinliği araştırılmıştır. Adsorbanların karakterizasyonu FTIR/ATR ve FESEM teknikleri ile yapılmış, adsorpsiyon davranışları farklı izoterm modelleri kullanılarak incelenmiştir. Optimum pH ve adsorban dozu belirlenmiş; adsorpsiyonun fiziksel mekanizmalarla gerçekleştiği saptanmıştır. Ayrıca, adsorpsiyon öncesi ve sonrası elde edilen dolgu maddeleri, epoksi matrise eklenerek kompozit malzemeler hazırlanmış ve mekanik, termal ile aşınma özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, dolgu maddelerinin epoksinin çekme dayanımını artırdığını, termal stabiliteyi geliştirdiğini ve aşınma direncini iyileştirdiğini göstermiştir. FESEM analizleri, özellikle FK bazlı partiküllerin matrise iyi yapıştığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, FK, Ra-Ni ve FK/Ra-Ni adsorban sistemleri hem metilen violet adsorpsiyonu için etkili olup hem de epoksi bazlı kompozitlerin mekanik, termal ve aşınma performansını iyileştirmektedir. Bu çalışmanın bulguları, hem atık su arıtımı hem de ileri kompozit malzeme geliştirme alanlarında önemli uygulama potansiyeline işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of organic (FK), inorganic (Ra-Ni), and inorganic/organic (FK/Ra-Ni) adsorbent systems in the removal of methylene violet from wastewater was investigated. The characterization of the adsorbents was performed using FTIR/ATR and FESEM techniques, and their adsorption behaviors were examined using various isotherm models. The optimum pH and adsorbent dosage were determined, and it was established that adsorption occurred through physical mechanisms. Additionally, fillers obtained before and after adsorption were incorporated into an epoxy matrix to prepare composite materials, whose mechanical, thermal, and wear properties were evaluated. The results showed that the fillers increased the tensile strength of the epoxy, enhanced thermal stability, and improved wear resistance. FESEM analyses revealed that FK-based particles adhered well to the matrix. In conclusion, FK, Ra-Ni, and FK/Ra-Ni adsorbent systems are effective in adsorbing methylene violet and also improve the mechanical, thermal, and wear performance of epoxy-based composites. The findings of this study indicate significant application potential in both wastewater treatment and advanced composite material development.