Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde nekroptozisin prognoz ile ilişkisi
The relationship of necroptosis with prognosis in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 968091
  2. Yazar: FATMA İLKNUR ULUGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN, PROF. DR. SAFİYE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Doktora Tezi Fatma İlknur ULUGÜN DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Onkoloji Anabilim Dalı ÖZET Akciğer kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en sık görülen nedeni olup, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tüm vakaların yaklaşık %85'ini oluşturmaktadır. KHDAK oldukça heterojen bir biyolojiye sahip olup prognoz, histolojik alt tip ve moleküler belirteçlere bağlı olarak değişmektedir. Nekroptoz, apoptoza alternatif, inflamatuvar bir hücre ölüm şekli olup, tümör biyolojisinde çift yönlü etkilere sahiptir. Bu çalışmada KHDAK hastalarında nekroptozun temel düzenleyici genleri olan RIPK1, RIPK3 ve MLKL'nin ekspresyon düzeylerinin, klinikopatolojik özellikler ve sağkalım (hastalıksız sağkalım, genel sağkalım) ile ilişkisi araştırılmıştır. Ocak 2013 – Eylül 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde cerrahi uygulanan 41 KHDAK hastasının tümör dokularından RNA izolasyonu yapıldı. RIPK1, RIPK3 ve MLKL gen ekspresyon düzeyleri kantitatif gerçek zamanlı PCR ile değerlendirildi. Ekspresyon düzeyleri ROC analizi ile belirlenen eşik değerler üzerinden“yüksek”ve“düşük”gruplara ayrıldı. Sağkalım analizleri Kaplan–Meier yöntemi ile, çok değişkenli analizler ise Cox regresyon modeli ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen 41 hastanın %41,5'i adenokarsinom, %58,5'i skuamöz hücreli karsinom tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN NECROPTOSIS AND PROGNOSIS IN NONSMALL CELL LUNG CANCER Doctorate Thesis Fatma İlknur ULUGÜN DOKUZ EYLUL UNIVERSITY INSTITUTE OF HEALTH SCIENCES Department Of Oncology ABSTRACT Lung cancer is the leading cause of cancer-related mortality worldwide, and non-small cell lung cancer (NSCLC) accounts for approximately 85% of all cases. NSCLC exhibits substantial heterogeneity, and prognosis varies depending on histological subtype and molecular markers. Necroptosis is a programmed form of inflammatory cell death that represents an alternative to apoptosis and has dual roles in tumor biology. This study aimed to investigate the expression levels of the key necroptosis regulators RIPK1, RIPK3, and MLKL in NSCLC patients and to evaluate their associations with clinicopathological characteristics and survival outcomes (disease-free survival, overall survival). A total of 41 NSCLC patients who underwent surgical resection at Dokuz Eylul University between January and September 2013 were included. RNA was isolated from tumor tissues, and expression levels of RIPK1, RIPK3, and MLKL were analyzed by quantitative real-time PCR. Expression levels were categorized into“high”and“low”groups according to cut-off values determined by ROC analysis. Survival analyses were performed using the Kaplan–Meier method, and multivariate Cox regression was applied for adjusted analyses. Among the 41 patients, 41.5% were diagnosed with adenocarcinoma and 58.5% with squamous cell carcinoma.