Hemşirelerin ahlaki cesaret düzeylerinin mesleki doyum ile ilişkisi
The relationship between nurses' moral courage levels and professional satisfaction
  1. Tez No: 968090
  2. Yazar: ŞENGÜL DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. EVRE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada; hemşirelerin ahlaki cesaret düzeylerinin mesleki doyum ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'deki kamu kurumlarında çalışan hemşireler ile gerçekleştirilmiş olup kesitsel ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından Google ankette oluşturulmuş çevrimiçi link kullanılarak kolayda örneklem yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin toplanması Ağustos 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Araştırma verileri, literatürden yararlanılarak araştırmacılardan tarafından oluşturulan“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Hemşirelikte Ahlaki Cesaret Ölçeği”ve“Mesleki Doyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma 397 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp, Armonk, New York, ABD) istatistik paket programlarında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between nurses' moral courage levels and professional satisfaction was examined. The research was conducted with nurses working in public institutions in Turkey and it is a cross-sectional correlational research. The data of the study were collected by convenience sampling method using the online link created by the researcher in the Google questionnaire. Data collection took place between August 2024 and November 2024. The research data were collected with the“Descriptive Characteristics Form”,“Moral Courage in Nursing Scale”and“Professional Satisfaction Scale”created by the researchers by utilizing the literature. The study was completed with 397 nurses. The data were evaluated in IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) statistical package programs.