Kars bölgesi büyükbaş hayvancılığının yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
Structure, problems and solution suggestions of large animals in Kars region
- Tez No: 968095
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırma, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Kars ilinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin mevcut yapısını analiz etmek, üreticilerin karşılaştığı temel sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Bu kapsamda, Kars ilinde faaliyet gösteren 244 büyükbaş hayvan yetiştiricisiyle yüz yüze anketler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler frekans analizleri ve istatistiksel testlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Ki Kare testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçları, büyükbaş hayvancılığın Kars'ta hala temel geçim kaynağı olduğunu ortaya koymakla birlikte, sektörün önemli ölçüde geleneksel yöntemlerle sürdürüldüğünü ve teknik bilgi eksikliğinin yaygın olduğunu göstermektedir. Üreticilerin çoğunluğu düşük eğitim düzeyine sahiptir ve genç kuşağın hayvancılığa ilgisi azalmaktadır. Suni tohumlama, verimli ırk kullanımı, yem yönetimi, tırnak bakımı gibi temel uygulamalarda ciddi bilgi ve uygulama açıkları mevcuttur. Ayrıca küçük ölçekli işletmelerin devlet desteklerinden yeterince faydalanamaması ve kooperatifleşmenin zayıf olması da öne çıkan yapısal sorunlar arasında yer almaktadır. Sonuç: Kars'ta büyükbaş hayvancılığın sürdürülebilirliği için modern hayvancılık tekniklerinin yaygınlaştırılması, üreticilere yönelik eğitim ve yayım hizmetlerinin artırılması, destek politikalarının yeniden yapılandırılması ve genç üreticilere yönelik teşviklerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, kırsal kalkınmaya yönelik stratejilerin şekillendirilmesinde ve benzer bölgelerde yürütülecek araştırmalara örnek teşkil etmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to analyze the current structure of cattle breeding in Kars province, located in the Eastern Anatolia Region of Turkey, to identify the main problems faced by producers, and to offer practical solutions. Method: Within the scope of the research, face-to-face surveys were conducted with 244 cattle breeders operating in the region, and the data obtained were evaluated using frequency analysis and statistical tests. Additionally, the Chi-square test was applied to determine the relationships between variables. Results: The results reveal that cattle farming remains a primary source of livelihood in Kars; however, the sector is largely based on traditional practices and is characterized by a widespread lack of technical knowledge. Most producers have low levels of formal education, and interest in livestock farming among younger generations is declining. Serious gaps were identified in the application and knowledge of essential practices such as artificial insemination, use of high-yield breeds, feed management, and hoof care. Moreover, limited access to government support by small-scale producers and weak cooperative structures were highlighted as key structural challenges. Conclusion: To ensure the sustainability of cattle breeding in Kars, it is necessary to promote modern livestock production techniques, expand producer-focused training and extension services, restructure support policies, and implement targeted incentives for young farmers. This study is of significant importance in guiding rural development strategies and may serve as a model for similar regions.