Küreselleşme ve yerelleşme eğilimleri bağlamında bölgesel örgütlerin işlevselliği: Katalonya bölgesi örneği
The functionality of regional organizations in the context of globalization and localization trends: The case of Catalonia
- Tez No: 968113
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Modern devlet yapısı, tarihsel olarak Westphalia Antlaşması'yla birlikte görünmeye başlamış, süreç içerisinde özellikle Fransız Devrimi'nin de etkileri ile birlikte günümüz ulus-devletleri şekillenmiştir. Modern ulus-devletler, 1789 tarihinden bu yana uluslararası sistemin temel aktörü konumundayken, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan küresel dinamikler, bu konumu çok boyutlu biçimde dönüştürmüştür. Devletlerin uluslararası sistem içerisinde başat aktör olduğu durumunu simgeleyen egemenlik kavramı, artık yalnızca devletin kendi sınırları içerisindeki mutlak gücünü değil, aynı zamanda bu gücün ulus-üstü yapılar ve yerel talepler karşısında nasıl paylaşılmak zorunda kaldığını da ifade etmektedir. Bu çalışma; küreselleşme, bölgeselleşme ve yerelleşme süreçlerinin ulus-devletin egemenlik yapısı üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, öncelikle ulus-devletin tarihsel gelişimi, egemenlik anlayışıyla birlikte ele alınmış ve süreç içerisinde devletlerin bölgeselleşme yoluna giderek egemenlik haklarından bazılarını ulus-üstü yapılara devrettikleri ve bu süreçte uluslararası sistem içerisindeki tek başat aktör olma konumunun sarsıldığı üzerinde durulmuştur. Ardından küreselleşme ve yerelleşme süreçlerinin bu yapılar üzerindeki etkileri teorik yaklaşımlar ışığında değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği örneği üzerinden bölgesel örgütlenmelerin devletlerin egemenlik alanına müdahalesi analiz edilmiş, AB'nin bölgesel politikaları çerçevesinde yerel kimlikleri kalkındırma adına yaptığı çalışmaların yerelleşme faktörüne olan etkisi irdelenmiş ve son olarak da İspanya ve Katalonya örneğiyle ulus-devletin yerel talepler karşısındaki konumu örnek olay yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular; ulus-devletin artık mutlak bir egemenlik iddiasında bulunmasının mümkün olmadığını, egemenliğin çok katmanlı ve göreli bir yapıya evrildiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, ulus-devletin geleceğine dair süregelen tartışmalara katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The modern state structure began to take shape with the Peace of Westphalia and evolved into the nation-state model, particularly under the influence of the French Revolution. Since 1789, modern nation-states have been the primary actors in the international system. However, the global dynamics that emerged in the second half of the 20th century have transformed this dominant position in a multidimensional way. The concept of sovereignty, which once symbolized the supreme authority of states within their own borders, now also reflects how this power is shared with supranational entities and local demands. This study aims to analyze the effects of globalization, regionalization, and localization processes on the sovereignty structure of nation-states. First, the historical development of the nation-state and the evolution of the concept of sovereignty are examined, with particular emphasis on how states have gradually transferred parts of their sovereign powers to supranational organizations. This shift has challenged their previous dominance within the international system. The study then evaluates the impacts of globalization and localization on these structures through various theoretical approaches. The European Union is analyzed as a case of regional integration, focusing on how it intervenes in the sovereignty domain of member states. Additionally, the influence of the EU's regional policies on local identities is discussed. Finally, the Spain–Catalonia case is examined through a case study approach to illustrate how nation-states respond to local demands. The findings of this research indicate that nation-states can no longer claim absolute sovereignty. Instead, sovereignty has evolved into a multi-layered and relative structure. In this respect, the study contributes to ongoing debates concerning the future of the nation-state.