Pediatrik invaziv resimli siperlik (PIRS) ve dikkat dağıtma kartı kullanımının kan alma işleminde ağrı, korku ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of pediatric invasive pictorial shield (PIPS) and distraction card use on pain, fear and anxiety during blood collection
  1. Tez No: 968112
  2. Yazar: ATALAY ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KÜÇÜK ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Araştırma 6-10 yaş arasındaki çocuklarda Pediatrik İnvaziv Resimli Siperlik (PİRS) ve dikkat dağıtma kartları kullanımının kan alma işleminde ağrı, korku ve anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tek kör randomize kontrollü deneysel yöntemde gerçekleştirildi. Araştırma 17 Şubat 2025-15 Nisan 2025 tarihleri arasında Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kan alma biriminde 6-10 yaş arasında dahil olma kriterlerini karşılayan, kendisi ve ebeveynleri araştırmaya katılmayı kabul eden 153 çocuk (PİRS grubu: 52, dikkat dağıtma kartları grubu: 50, kontrol grubu: 51) ile yürütüldü. Araştırmanın verileri Çocuğun Tanıtıcı Özellikleri ve Kan Alma İşlemine İlişkin Bilgi Formu, Oucher Ölçeği, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D), Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Venham Resimli Anksiyete Ölçeği (VRAÖ), Hemşire-Hasta İş birliği ve Ebeveyn Memnuniyeti Formu (HHİ-EMF) ile toplandı. Verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanıldı. Araştırmada, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı; anlamlı farklılık saptanan değişkenler için Bonferroni düzeltmeli post-hoc testleri ile çoklu karşılaştırmalar yapıldı. Zamana bağlı değişkenlerin analizinde ise karışık ölçümler için ANOVA yöntemi kullanılarak, zaman, grup ve grup*zaman etkileşimleri değerlendirildi. Tüm istatistiksel testlerde anlamlılık düzeyi p0.05) bulundu. İşlem öncesinde kontrol, PİRS ve dikkat dağıtma kartları uygulanan grupların çocuk, ebeveyn ve araştırmacının değerlendirilmelerine göre Oucher, ÇKÖ ve ÇAS-D puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the effect of Pediatric Invasive Picture Shield (PIPS) and distraction cards on pain, fear, and anxiety during blood collection in children aged 6-10 years. Material and Method: The study was conducted using a single-blind randomized controlled experimental method. The study was conducted between February 17, 2025, and April 15, 2025, at the Pediatric Blood Collection Unit of Giresun Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital with 153 children aged 6-10 who met the inclusion criteria and whose parents agreed to participate in the study (PIPS group: 52, distraction cards group: 50, control group: 51). The study data were collected using the Child Demographic Characteristics and Blood Collection Procedure Information Form, Oucher Scale, Child Anxiety Scale-State (CAS-S), Child Fear Scale (CFS), Venham Illustrated Anxiety Scale (VIAS), and Nurse-Patient Collaboration and Parent Satisfaction Form (NPC-PSF). Parametric methods were used in the analysis of data. Differences between the proportions of categorical variables in independent groups were analyzed using Chi-Square and Fisher exact tests. In the study, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for independent samples in intergroup comparisons; multiple comparisons were performed using Bonferroni-corrected post-hoc tests for variables with significant differences. In the analysis of time-dependent variables, the ANOVA method was used for mixed measurements, and time, group, and group*time interactions were evaluated. In all statistical tests, the significance level was taken as p0.05). Before the procedure, there were no significant differences in the mean Oucher, CFS, and CAS-S scores between the PIPS, distraction cards, and control groups based on the assessments of children, parents, and researchers (p>0.05).