Stereotaktik radyoterapi ile eş zamanlı immunoterapi-hedefe yönelik tedavi uygulanan kanser hastalarında sağkalım ve toksisite sonuçları
Survival and toxicity analysis of concurrent immunotherapy/targeted therapy with stereotactic radiotherapy in cancer patients
- Tez No: 968114
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Oncology, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, beyin ve/veya ekstrakraniyal metastazlar nedeniyle SRT uygulanan ve eş zamanlı olarak İMT veya HYT alan hastalarda lokal kontrol, sağkalım ve tedaviye bağlı toksisite oranlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Ocak 2019- Ocak 2025 yılları arasında stereotaktik radyoterapi uygulanan ve eş zamanlı olarak İMT veya HYT alan hastalar retrospektif olarak incelendi. LRFS, GS ve toksisite oranları istatistiksel olarak değerlendirildi. Alt grup analizleri sistemik ajan türüne, metastaz bölgesine ve primer malignite tanısına göre yapıldı. Bulgular: Bu çalışmada SRT uygulanan 139 hasta ve 158 tedavi alanı değerlendirilmiş, medyan takip süresi 14 ay olarak belirlenmiştir. Tüm kohortta 1 yıllık LRFS oranı %75, medyan LRFS süresi 29 aydır. Kraniyal SRT uygulanan 109 hastada %30,3 oranında lokal nüks izlenmiş; 1 yıllık LRFS %75, medyan LRFS 29 ay bulunmuştur. Kraniyal SRT hastalarında İMT grubunda 1 yıllık LRFS %64 (medyan 20 ay), HYT grubunda %83 olup, fark anlamlı değildir (p=0.17). Akciğer kanseri alt grubunda HYT ve IMT benzer oranlar izlenmiş, gruplar arasında fark görülmemiştir. Ancak, nivolumab kullananlarda LRFS %49 (medyan 12 ay) olup, diğer İMT ajanlarına göre anlamlı şekilde düşüktür (p=0.028). GS analizinde, primer akciğer kanserinde nivolumab kullananların medyan sağkalımı 14 ay, 1 yıllık oran %61; diğer İMT ajanlarında 29 ay ve %85 olarak saptanmıştır (p=0.024). Akut toksisite İMT grubunda %17,5, HYT grubunda %21,1 oranında görülmüştür. Kronik toksisite İMT grubunda %14,6, HYT grubunda %13,3 olup, anlamlı fark yoktur (p=0.85). Akciğer metastazlı hastalarda GTV >14 cm³ olanlarda toksisite anlamlı olarak daha fazladır (p=0.026). Radyonekroz %6,4 oranında, yalnızca gün aşırı fraksiyon uygulananlarda görülmüş; GTV, BED₁₀ veya fraksiyon sayısıyla ilişki izlenmemiştir. Sonuç: Eş zamanlı İMT veya HYT ile uygulanan SRT, yüksek lokal kontrol ve kabul edilebilir toksisite profili sunmuştur. Nivolumab alan hastalarda hem lokal kontrol hem sağkalım daha düşüktür, ayrıca radyonekroz oranı da yüksektir. Akciğer metastazlarında yüksek GTV, kronik toksisite riskini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aimed to evaluate local control, survival, and treatment related toxicity rates in patients who received SRT for brain and/or extracranial metastases concurrently with IT or TT. Materials and Methods:In this retrospective study, patients treated with SRT and concurrent IT or TT between January 2019-2025 were analyzed. LRFS, OS, and toxicity rates were statistically evaluated.Subgroup analyses were conducted based on systemic agent type, metastasis location, and primary malignancy. Results:A total of 139 patients and 158 treatment sites were included, with a median follow-up of 14 months.In the entire cohort, 1-year LRFS was 75%, and median LRFS was 29 months.Among 109 patients treated with cranial SRT,the local recurrence rate was 30.3%, 1-year LRFS was 75%, and median LRFS was 29 months.In cranial SRT patients, 1-year LRFS was 64%(median 20 months) in the IT group and 83% in the TT group, with no significant difference(p=0.17). Similar rates were observed in the lung cancer subgroup.However, patients receiving nivolumab had a 1-year LRFS of 49%(median 12 months), significantly lower than those receiving other IT agents(p=0.028).In OS analysis of lung cancer patients, median OS was 14 months(1-year rate 61%) with nivolumab, and 29 months(1-year rate 85%) with other IT agents(p=0.024). Acute toxicity was observed in 17.5% of the IT group and 21.1% of the TT group.Chronic toxicity rates were 14.6% and 13.3% respectively, with no significant difference(p=0.85). In lung metastases, toxicity was significantly higher in lesions with GTV>14 cm³(p=0.026).Radionecrosis was observed in 6.4%, exclusively in patients treated with alternate-day fractionation; no correlation was found with GTV, BED₁₀, or fraction number. Conclusion:SRT combined with concurrent IT or TT provides high local control with an acceptable toxicity profile.However, patients receiving nivolumab had lower local control and OS,with a higher rate of radionecrosis.In lung metastases, increased GTV is associated with higher risk of chronic toxicity.