Investigation of genetic causation underlying microlissencephaly spectrum of disorders
Mikrolizensefali bozukluklarının altında yatan genetik nedenselliğin araştırılması
  1. Tez No: 968117
  2. Yazar: MELİSA ARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA BİLGÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Önemli ölçüde heterojenlik gösteren mikrolizensefali (MLIS) bozuklukları, sıklıkla diğer kortikal malformasyonlarla birlikte ortaya çıkan, değişken kalıtım kalıpları, klinik şiddet düzeyleri ve ilişkili sendromik özellikler sergileyen geniş bir fenotipik spektrumu sunar. Nörogelişimsel bozukluklar (NDD) popülasyonunda düşük prevalansa sahip olmalarına rağmen, bu bozukluklar genellikle ağır seyirlidir ve açıklığa kavuşturulmaları için genom düzeyinde derinlemesine analiz gerektirir. Tüm ekzom dizileme (WES) teknolojisinin kullanımı, daha önce tanımlanamamış hastalık etkeni varyantların tespit edilmesini mümkün kılmıştır. Bu çalışmada, akraba olmayan dokuz Türk mikrolizensefali hastasının ekzom dizileme verileri analiz edilmiştir. Hem küçük ölçekli varyantlar (SNV/indel) hem de yapısal varyant (CNV/SV) analizleri ile sendromik MLIS vakaları değerlendirilmiş, etiyolojisi açıklanamayan olgular için ise gen ve yolak düzeyinde ileri analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgularımız, dokuz hastanın altısında hastalıkla ilişkilendirilmiş MLIS genlerinde patojenik varyantlar tanımlarken; geri kalan üç olguda ise klasik analizlerle açıklanamayan, nöronal gelişim süreçlerinde rol oynayan kritik yolaklarla ilişkili olabilecek yeni aday gen varyantlarına bağlı muhtemel biyolojik mekanizmaların anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Diğer nadir hastalıkların yanı sıra, MLIS için bu bilgi boşluklarının giderilmesi, bu karmaşık durumların altında yatan mekanizmaları daha iyi kavramaya yönelik önemli bir araştırma alanı olarak değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Marked by considerable heterogeneity, the microlissencephaly (MLIS) group of disorders reflects a broad phenotypic spectrum, frequently manifesting alongside other cortical malformations and exhibiting variable inheritance patterns, clinical severity, and associated syndromic features. Despite their low prevalence within the neurodevelopmental disorder (NDD) population, these conditions are often severe and demand a deep dive into the genome to be elucidated. The utilization of whole-exome sequencing (WES) technology has enabled the identification of disease-causing variants that previously went unrecognized. In this study, in-house exome sequencing data from nine unrelated Turkish patients with MLIS were analyzed. Syndromic MLIS cases were evaluated through both small-scale variant (SNV/indel) and structural variant (CNV/SV) analyses, and for cases with unexplained etiology, further gene/pathway-level analyses were conducted. Our findings revealed pathogenic variants in known MLIS-associated genes in six patients, while in the remaining three, novel candidate genes were identified that may underlie plausible biological mechanisms linked to critical pathways involved in neuronal development. Addressing these gaps in MLIS, as in other rare disorders, represents an important direction of research toward a deeper understanding of the mechanisms underlying such complex conditions.