Kahramanmaraş merkezli depremde sağ kalan yetişkinlerin deneyimleri: Fenomenolojik bir araştırma
Experiences of adult survivors in the kahramanmaraş earthquake: A phenomenological research
- Tez No: 968119
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE DEMİR, DOÇ. DR. HÜSEYİN İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Kahramanmaraş depremini yaşamış ve sonrasında Kırşehir'e göç etmiş bireylerin depremle ilgili deneyimlerini, derinlemesine incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım temelinde yürütülmüştür. Veriler 2 Nisan–10 Haziran 2024 tarihleri arasında, sosyodemografik ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla yüz yüze toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kırşehir'e göç etmiş 13 kişi oluşturmaktadır. Örnekleme yöntemi olarak, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler MAXQDA 2024 ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda,“deprem sonrası deneyimler”başlığı altında bir ana tema ve gereksinim duyulan ihtiyaçlar, güvenliğe ilişkin görüşler, kurumlara ilişkin görüşler, alışkanlıklara yönelik görüşler, psikolojik yansımalar, hijyen ve temizliğe ilişkin görüşler, sağlık hizmetlerine ulaşımda karşılaşılan sorunlar, önleyici halk sağlığı çalışmalar olmak üzere sekiz adet kod elde edilmiştir. Afet sonrasında bireylerin ve çevrelerinin olumsuz etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine in depth the earthquake-related experiences of individuals who experienced the Kahramanmaraş earthquake and subsequently migrated to Kırşehir. The study was conducted using a phenomenological approach, a qualitative research design. Data were collected face-to-face using sociodemographic and semi-structured interviews between April 2 and June 10, 2024. The study sample consisted of 13 individuals who had migrated to Kırşehir. The snowball sampling method, a purposive sampling method, was used as the sampling method. The data were analyzed using MAXQDA 2024. As a result of the analysis, a main theme was derived under the title“post-earthquake experiences”and eight codes: needs, views on security, views on institutions, views on habits, psychological reflections, views on hygiene and cleanliness, problems encountered in accessing healthcare services, and preventive public health efforts. It was observed that individuals and their environments were negatively affected by the disaster.