Kaynaştırma öğrencilerinin blok tabanlı kodlamaya yönelik tutumlarının ve kodlama becerilerinin incelenmesi
Block-based coding, attitude towards block-based coding, coding skills, inclusive students
  1. Tez No: 968120
  2. Yazar: NİHAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KILIÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada özel eğitim öğrencileri olan kaynaştırma öğrencilerinin blok tabanlı kodlamaya yönelik tutum ve becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntemde yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, zayıf nitelikli deneysel desenler arasında bulunan ve kontrol grubu olmayan tek grup öntest/sontest modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu ise, durum çalışması yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan bir Anadolu lisesinde öğrenim gören 3'ü erkek, 2'si kız olmak üzere toplam 5 kaynaştırma öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcı seçiminde ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma süreci, 8 hafta boyunca haftada 2 saat olmak üzere toplam 16 saatlik bir eğitim programı şeklinde yürütülmüştür. Araştırmada dört farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Nicel veriler,“Kodlamaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve blok tabanlı kodlama etkinliklerine yönelik geliştirilen“Dereceli Puanlama Anahtarları”aracılığıyla elde edilmiştir. Nitel veriler ise öğrenci görüşlerini derinlemesine ortaya koyabilmek amacıyla uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı gözlem notlarından faydalanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerinin blok tabanlı kodlamaya yönelik tutum düzeylerini ortaya koymak amacıyla betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan kaynaştırma öğrencilerinin kodlama beceri düzeylerini belirlemek amacıyla blok tabanlı kodlama eğitimi süresince uygulanan etkinliklere ait dereceli puanlama anahtarları kullanılmıştır. Kaynaştırma öğrencilerin tutumlarındaki değişimi ortaya koymak üzere kodlamaya yönelik tutum öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel olarak farklılık olup olmadığı non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak incelenmiştir. Aynı zamanda iki test arasındaki betimsel istatistiklerin analizi yapılmıştır. Bu nicel verilerin yanında, öğrencilerin deneyimlerini, algılarını ve sürece ilişkin görüşlerini derinlemesine incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve araştırmacı gözlem notlarından elde edilen nitel veriler de analiz sürecine dâhil edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kaynaştırma öğrencilerinin blok tabanlı kodlamaya yönelik tutumlarının dağılımının dengeli olduğu ve örneklemin tamamının orta-üst düzeyde tutuma sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin blok tabanlı kodlamaya yönelik beceri düzeylerinin genel olarak“iyi”ve“çok iyi”olduğu, ancak bu düzeylerin bireysel farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Blok tabanlı kodlama eğitiminin kaynaştırma öğrencilerinin kodlamaya yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, öğrencilerin genel olarak olumlu bir öğrenme deneyimi yaşadıkları bulunmuştur. Katılımcıların öğrenmeye karşı meraklı bir tutum sergiledikleri ve kodlama becerilerini özellikle ilgi duydukları alanlarda geliştirme konusunda istekli oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Kodlama eğitiminin, öğrencilerin teknolojik okuryazarlık becerilerini desteklediği ve bu gelişimi olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Katılımcıların blok tabanlı kodlama eğitimini yalnızca mevcut öğrenme sürecinin bir parçası olarak değil, aynı zamanda gelecekteki mesleki yaşamlarına katkı sunabilecek bir araç olarak değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin sosyal etkileşimlerinde ve akademik başarılarında belirgin bir artışın yanında dikkat, algoritmik düşünme ve problem çözme becerilerinde de olumlu yönde gelişmelerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the attitudes and skills of inclusion students, who are students with special educational needs, towards block-based coding. A mixed-methods approach, combining both quantitative and qualitative data, was utilized in the research. In the quantitative dimension of the study, a one-group pretest-posttest design, which is classified as a weak experimental design without a control group, was employed. The qualitative dimension was conducted using a case study approach. The study group consisted of five inclusion students (three males and two females) studying at an Anatolian high school located in the Altındağ district of Ankara, affiliated with the Ministry of National Education. Criterion sampling was used in the selection of participants. The research process was carried out over eight weeks, with two hours of instruction per week, totaling 16 hours of training. Four different data collection tools were used in the study. Quantitative data were obtained through the“Attitude Scale Towards Coding”and rubrics developed for block-based coding activities. Qualitative data were collected using a semi-structured interview form and researcher observation notes to gain in-depth insights into student perspectives. Descriptive statistics were used to determine the students' attitude levels toward block-based coding. To assess students' coding skill levels, rubrics for the activities conducted during the coding instruction were applied. To reveal changes in students' attitudes, the differences between pretest and posttest scores were analyzed using the Wilcoxon Signed-Ranks Test, a non-parametric statistical test. Additionally, descriptive statistics for both tests were examined. Alongside the quantitative data, qualitative data obtained from interviews and observation notes were included in the analysis to explore students' experiences and perceptions in depth. The interview data were analyzed using content analysis. According to the findings, the students' attitudes towards block-based coding were balanced, and the entire sample demonstrated moderate to high levels of positive attitudes. The coding skill levels were generally found to be“good”or“very good,”although individual differences were observed. It was concluded that the block-based coding training positively affected the students' attitudes towards coding. The results indicated that students had an overall positive learning experience. Participants showed a curious attitude towards learning and were willing to improve their coding skills, especially in areas they were interested in. The coding training supported their technological literacy skills and had a positive impact on their development in this area. Participants also perceived block-based coding not only as a part of the current learning process but also as a tool that could contribute to their future professional lives. Additionally, improvements were observed in their social interactions and academic performance. Positive developments were also noted in attention, algorithmic thinking, and problem-solving skills.