Direct volume rendering of tree-based tetrahedral adaptive mesh refinement data
Ağaç yapılı uyarlamalı ağ iyileştirme yapıları ile doğrudan hacım görüntülenmesi
  1. Tez No: 968127
  2. Yazar: MUSA EGE ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Işın izleme tabanlı doğrudan hacim görüntüleme (DVR) teknikleri genellikle düzenli ızgaralar, yapılandırılmamış ağlar ve uyarlanabilir ağ iyileştirme (AMR) verileri gibi veri temsillerini kullanır. DVR için daha az keşfedilmiş bir seçenek ise, karmaşık alanları temsil edebilen ve üzerine hızlandırma yapılarının oluşturularak verimli ışın-üçgen kesişim testleri gerçekleştirilebilen kaba, yapılandırılmamış bir tetrahedral ağ ve her biri kaba bir ağ elemanında kök salmış, gerektiğinde ayrıntıyı artıran bir iyileştirme ağaçları ormanına sahip olmasıyla, yapılandırılmamış ağların ve AMR'nin avantajlarını birleştiren ağaç tabanlı tetrahedral AMR verileridir (Tet-AMR). Tet-AMR verileri, yapılandırılmamış bir ağ gösterimine dönüştürülerek görselleştirilebilir; ancak bu yaklaşım, yeni yapılandırılmamış öğeler sunarak işleme sırasında bellek kullanımını artırırken hızlandırma yapılarının performansını düşürür. İşleme sırasında yalnızca kaba geometriyi depolayarak, tetrahedral iyileştirme ağaçlarının düzenli olarak alt bölümlere ayrılmış yapıdan yararlanmayı öneriyoruz. Örnekleme yapılacak iyileştirme ağaçlarını verimli şekilde belirlemek için kaba ağ üzerinde bir sınırlayıcı hacim hiyerarşisi oluşturuyoruz. Ardından, örnekleme yapılacak gerçek öğeleri bulmak için iyileştirme ağaçlarını dolaşırken daha ince seviye öğelerinin geometrisini oluşturuyoruz. Ayrıca, ağaç yapısının, son görüntüyü en az etkileyen bölgelerdeki doğruluğu azaltarak performansı artıran, dinamik, görünüme bağlı bir ayrıntı düzeyi etkisi uygulamak için kullanılabileceğini gösteriyoruz. Her ağaç için bir yoğunluk aralığı elde etmek, ışın yürüten işleyicilerle boş alan atlamasını etkinleştirmek veya performansı artırmak için delta izleme işleyicileriyle yerel majorant sönümleri olarak kullanılabilir. Önerdiğimiz yöntem, Tet-AMR yapısını yapılandırılmamış bir ağ olarak işlemeye kıyasla daha iyi performans göstermekte veya daha az bellek kullanmakta ve grafik işlemci üniteleri tabanlı görüntüleme yöntemleri ile test ettiğimiz çeşitli veri kümelerinde açıklanan etkiyi ve optimizasyonları mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ray-tracing-based direct volume rendering (DVR) techniques often use data representations such as regular grids, unstructured meshes, and adaptive mesh refinement (AMR) data. A less-explored option for DVR is tree-based tetrahedral AMR data (Tet-AMR), which combines the benefits of unstructured meshes and AMR by having both a coarse unstructured tetrahedral mesh that can represent complex domains, on which acceleration structures can be constructed to perform efficient ray-triangle intersection tests, and a forest of refinement trees, each rooted at a coarse mesh element, increasing detail where needed. Tet-AMR data can be visualized by converting it to an unstructured mesh representation; however, this approach introduces new unstructured elements, increasing memory usage during rendering while decreasing the performance of acceleration structures. We propose leveraging the regularly subdivided nature of the tetrahedral refinement trees by only storing the coarse geometry during rendering. We construct a bounding volume hierarchy over the coarse mesh to efficiently identify the refinement trees from which to sample. Then, we generate the geometry of the finer level elements on the fly when traversing the refinement trees to find the actual elements to sample. We also show that the tree structure can be utilized to implement a dynamic view-dependent level of detail effect, improving performance by decreasing fidelity in regions that minimally affect the final image. It can be used to obtain a density range for each tree, enabling empty space skipping with ray marching renderers or used as local majorant extinctions with delta tracking renderers to improve performance. Our proposed method outperforms or performs comparably to rendering the Tet-AMR as an unstructured mesh, using less memory and enabling the described effect and optimizations on the various datasets we have tested with our GPU renderers.