Sagittal split ramus osteotomisinde hunsuck-epker ve posnick osteotomi modifikasyonlarının post operatif nörosensoriyal değişiklikler üzerine etkilerinin klinik olarak karşılaştırılması
Clinical comparision of hunsuck-epker and posnick osteotomy modifications on post operative neurosensorial disturbances after sagittal split ramus osteotomy
  1. Tez No: 968156
  2. Yazar: ALİ TÖREL SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN DİKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
“Kısa ve Alçak Osteotomi”tekniğiyle ilgili en önemli endişelerden biri, olası nörosensoriyel sonuçlarıdır. Klasik görüş, n. alveolaris inferior'un distal segment içerisinde kalması gerektiğini öngörsede, bu teknik sıklıkla sinirin proksimal segment içerisinde kısmen yer almasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sagittal split ramus osteotomi (SSRO) sırasında uygulanan Hunsuck-Epker modifikasyonu ile“low and short medial osteotomi”modifikasyonunun postoperatif nörosensoriyel bozukluklar açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Ağız ve Çene Cerrahisi Kliniği'ne ortognatik cerrahi amacıyla başvuran ve 18-35 yaş aralığında olan dentofasiyal deformiteli hastalar dahil edilmiştir. Split-mouth randomize kontrollü çalışma tasarımı kullanılmış olup, hastaların bir tarafında Hunsuck-Epker modifikasyonu, karşı tarafında ise“low and short medial osteotomi”modifikasyonu uygulanmıştır. Postoperatif 1., 3. ve 6. aylarda çift-kör yöntemle nörosensoriyel değişiklikler değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, ağrılı uyarı, iki nokta ayrımı, basınç ve fırça darbesi yönü testlerini içermektedir. Ayrıca hastalar tarafından sağlanan görsel analog skala (VAS) skorları ile subjektif nörosensoriyel iyileşme de değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları,“low and short medial osteotomi”ile Hunsuck-Epker modifikasyonu arasında nörosensoriyel iyileşme açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Ortognatik cerrahi sonrası inferior alveolar sinir hasarı açısından incelenen bu iki cerrahi teknik arasında anlamlı bir farkın olmaması, cerrahi teknik seçimi konusundaki belirsizlikleri gidermektedir. Bu bulgu, yalnızca cerrahi yöntemin değil, aynı zamanda cerrahi planlama sırasında bireysel hasta faktörleri ve anatomik varyasyonlar gibi etmenlerin de dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the major concerns regarding the low and short medial osteotomy technique is its potential neurosensory consequences. Unlike the classical understanding that the inferior alveolar nerve (IAN) should remain within the distal segment, this technique often results in partial retention of the IAN within the proximal segment. The aim of this study was to compare postoperative neurosensory disturbances between the Hunsuck-Epker modification and the“low and short medial osteotomy”modification of sagittal split ramus osteotomy. Patients aged between 18 and 35 with dentofacial deformities who applied to the Oral and Maxillofacial Surgery Clinic of Bezmialem Vakif University for orthognathic surgery were included in the study. A split-mouth randomized controlled trial design was used, in which the Hunsuck-Epker modification was performed on one side and the low and short medial osteotomy modification on the contralateral side. Double-blinded evaluations of neurosensory changes were conducted at 1, 3, and 6 months postoperatively. The assessments included painful stimuli, two-point discrimination, pressure, and brush stroke direction tests. Subjective neurosensory recovery was also evaluated using visual analog scale (VAS) scores provided by the patients. The results of the study indicated that there was no statistically significant difference in neurosensory recovery between the low and short medial osteotomy and the Hunsuck-Epker modification. The absence of a significant difference between the two surgical techniques compared in this study in terms of inferior alveolar nerve injury following orthognathic surgery has clarified uncertainties regarding the choice of surgical technique. This finding highlights the importance of considering not only the surgical method itself but also individual patient-related parameters, such as anatomical variations, during surgical planning