Kırsal bir ilkokulda öğrenim gören öğrencilerin çevreye ilişkin tutum ve farkındalıklarının eylem araştırması aracılığıyla geliştirilmesi
Improving environmental attitudes and awareness of students in a rural primary school through action research
  1. Tez No: 968155
  2. Yazar: ECENUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum ve farkındalık düzeylerinin, disiplinler arası yaklaşımla uygulanan çevre eğitimi sonrasındaki etkisini incelemektir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Ağrı ilinin kırsalında öğrenim gören 20 ikinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, araştırmacının kendi sınıfında, eylem araştırması modeline uygun olarak yürütülmüştür. Çalışmada veriler“İlkokul Çevre Farkındalık Ölçeği”,“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Çevre Tutum Ölçeği”, uygulama gözlem raporları, araştırmacı günlüğü, öğrenci çalışma kağıtları ve yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri ile toplanmıştır. Disiplinler arası yaklaşımla hazırlanan çevre eğitimi etkinlikleri, Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Serbest Etkinlik, Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinin kazanımlarına entegre edilerek sekiz hafta boyunca toplam 30 ders saatinde uygulanmıştır. Araştırmacı uygulamalar yapılırken öğrenci gözlem raporlarını doldurmuş ve araştırmacı günlüğünü tutmuştur. Ölçeklerden elde edilen veriler Bağımlı t- testiyle analiz edilmiş, etki büyüklükleri Cohen's d formülü ile hesaplanmıştır. Yarı- yapılandırılmış odak grup görüşmeleri, uygulama gözlem raporları, araştırmacı günlüğü ve çalışma kağıtlarından elde edilen veriler ise içerik analizine göre analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, disiplinler arası yaklaşımla uygulanan çevre eğitimi öncesinde öğrencilerin çevreye ilişkin görüşlerinin sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilere disiplinler arası yaklaşımla uygulanan çevre eğitimi etkinliklerinin, öğrencilerin çevresel tutum ve farkındalıklarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, çevre eğitiminin erken yaşlarda sistemli ve uygulamalı biçimde verilmesi ve ilkokul düzeyinde çevre eğitiminin ayrı bir ders olarak yapılandırılması önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of interdisciplinary environmental education on the attitudes and awareness levels of second-grade elementary school students toward the environment. The study was conducted with 20 second-grade students attending school in rural areas of Ağrı Province during the 2024–2025 academic year. The study was conducted in the researcher's own classroom, in accordance with the action research model. Data were collected using the“Elementary School Environmental Awareness Scale,”the“Elementary School Students' Environmental Attitude Scale,”observation reports, the researcher's diary, student worksheets, and semi-structured focus group interviews. The environmental education activities, prepared with an interdisciplinary approach, were integrated into the learning outcomes of Turkish, Mathematics, Life Skills, Free Activities, Visual Arts, Music, and Physical Education courses and implemented over eight weeks for a total of 30 class hours. While conducting the applications, the researcher filled out student observation reports and kept a researcher's diary. The data obtained from the scales were analyzed using the dependent t-test, and the effect sizes were calculated using Cohen's d formula. The data obtained from semi-structured focus group interviews, application observation reports, researcher diaries, and worksheets were analyzed according to content analysis. According to the findings of the study, it was determined that students' views on the environment were limited before the implementation of interdisciplinary environmental education. The research concluded that environmental education activities implemented using an interdisciplinary approach increased students' environmental attitudes and awareness. Based on these results, it was recommended that environmental education be provided systematically and practically at an early age and that environmental education be structured as a separate subject at the elementary school level.