Evde eğitime ilişkin tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of an attitude scale towards home education
  1. Tez No: 968174
  2. Yazar: BİROL SUSAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Evde eğitim, çeşitli sağlık sorunları, engeller veya özel durumlar nedeniyle örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayan öğrencilere yönelik olarak planlanan alternatif bir eğitim hizmetidir. Bu hizmet, öğrencilerin sağlık ya da özel durumları nedeniyle okula devam edememeleri halinde, eğitim süreçlerinden geri kalmamalarını sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Temel hedef, öğrencilerin öğrenme haklarının korunması ve akademik gelişimlerinin sürekliliğinin sağlanmasıdır. Böylece öğrenciler, içinde bulundukları koşullara rağmen eğitim hayatlarına düzenli ve sistemli bir şekilde devam edebilmektedir. Evde eğitim uygulamaları, öğrencinin bireysel özellikleri ve öğrenme ihtiyaçları dikkate alınarak planlanmakta; eğitim süreci, müfredat doğrultusunda görevli öğretmenler tarafından öğrencinin bulunduğu ortamda yüz yüze yürütülmektedir. Gerektiğinde, öğrenme süreci çeşitli dijital materyaller, çevrim içi kaynaklar ve teknolojik araçlarla desteklenerek daha etkili hale getirilmektedir. Böylece öğrencinin akademik gelişimi kesintiye uğramadan sürdürülebilmekte, öğrenme süreci daha esnek ve erişilebilir bir yapıya kavuşmaktadır. Bu model, öğrencinin eğitim sürecine aktif katılımını sürdürmesine olanak tanırken, aynı zamanda sosyal-duygusal açıdan da desteklenmesini hedefler. Evde eğitim hizmetinin etkili sunumu, öğretmenlerin bu sürece ilişkin bilgi, beceri ve tutumlarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle öğretmen tutumları, evde eğitimin başarısı açısından belirleyici bir unsur olarak görülmektedir. Bu araştırma, sağlık sorunları nedeniyle örgün eğitimden faydalanamayan öğrencilere sunulan evde eğitim hizmetine yönelik öğretmen tutumlarını ölçmek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmeyi hedeflemiştir. Çalışmada, evde eğitim uygulamalarının önemi ve bu hizmetlerin etkili bir şekilde sunulabilmesi için öğretmenlerin tutumlarının belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Araştırma kapsamında, evde eğitim sürecinde görev almış öğretmenlerin deneyim ve görüşleri dikkate alınarak, 9 maddelik bir tutum ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek geliştirme sürecinde, literatür taraması yapılmış ve uzman görüşleri doğrultusunda madde havuzu oluşturulmuştur. Verilerin analizinde, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) testi kullanılarak verilerin faktör analizine uygunluğu değerlendirilmiş, ardından Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile ölçeğin yapı geçerliliği test edilmiştir. Güvenilirlik analizlerinde, Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmış ve ölçeğin iç tutarlılığının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen 9 maddelik ölçeğin yüksek geçerlik ve güvenirlik değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, evde eğitim hizmetlerinin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerin tutumlarının ölçülmesine yönelik değerli bir araç sunulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Home-based education is an alternative educational service designed for students who are unable to benefit directly from formal educational institutions due to various health problems, disabilities, or special circumstances. This service is implemented to ensure that such students do not fall behind in their educational process when they are unable to attend school. The main objective is to protect students' right to education and to maintain the continuity of their academic development. In this way, students can continue their education in a structured and consistent manner despite their individual conditions. Home-based education practices are planned according to the individual characteristics and learning needs of each student; the instructional process is carried out face-to-face by assigned teachers in the student's home environment in accordance with the curriculum. When necessary, the learning process is supported by digital materials, online resources, and technological tools to enhance its effectiveness. This ensures uninterrupted academic progress and offers a more flexible and accessible learning experience. While enabling students to actively participate in the educational process, this model also aims to support their social and emotional development. The effective delivery of home-based education is directly related to teachers' knowledge, skills, and attitudes regarding this process. Therefore, teacher attitudes are considered a critical factor in the success of home-based education. This study aimed to develop a valid and reliable scale to measure teachers' attitudes toward home-based education services provided to students who cannot participate in formal education due to health issues. The study emphasized the importance of home-based education practices and the necessity of determining teacher attitudes for effective service delivery. Based on the experiences and opinions of teachers involved in home-based education, a 9-item attitude scale was developed. During the scale development process, a literature review was conducted, and an item pool was created based on expert opinions. To analyze the data, the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test was used to assess the suitability of the data for factor analysis, followed by Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) to test the construct validity of the scale. In reliability analyses, the Cronbach's alpha coefficient was calculated, and the scale was found to have a high level of internal consistency. The results indicated that the developed 9-item scale possesses high validity and reliability. These findings suggest that the scale provides a valuable tool for measuring teachers' attitudes, which is essential for the effective implementation of home-based education services.