Geleceğin sınıfı laboratuvarında (FCL) işlenen Türkçe derslerinin ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi başarılarına ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of Turkish lessons conducted in the Future Classroom Lab (FCL) on the academic achievement and attitudes of sixth grade secondary school students
- Tez No: 968175
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CELAL VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Future Classroom Lab, farklı öğrenme ortamlarıyla teknolojik yeniliği birleştirerek öğrencileri yeni bakış açıları kazanmaya teşvik eden bir yaklaşımdır. Buna bağlı olarak bu çalışmada Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı (FCL) ortamında yürütülen Türkçe dersi uygulamalarının ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerine dayalı olarak tasarlanmış ve veri toplama aracı olarak başarı testi ile Acat (2000) tarafından geliştirilen Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, FCL modelinin öğrencilerin akademik başarı düzeylerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Sayısal veriler ışığında yapılan analizlerde, deney grubundaki öğrencilerin başarı düzeylerinin hem daha yüksek hem de daha homojen bir dağılım sergilediği belirlenmiştir. Bu durum, FCL ortamının öğrenci başarısını artırmakla kalmayıp aynı zamanda öğrenciler arasındaki başarı farklarını da azalttığını ortaya koymaktadır. Buna göre FCL lehine anlamlı fark bulunmuştur (t(23,105) = 6,206, p < ,001). FCL modeli hem başarıyı yükseltmiş hem de öğrenciler arasındaki başarı dağılımını daha homojen hâle getirmiştir. Araştırmanın genel bulguları teknoloji destekli, esnek ve öğrenci merkezli öğrenme ortamlarının öğrencilerin hem akademik hem de tutumsal gelişimlerinde etkili olduğunu ve geleneksel sınıf modellerine kıyasla daha bütüncül bir öğrenme deneyimi sunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The Future Classroom Lab (FCL), is an approach that combines technological innovation with diverse learning environments, encouraging students to gain new perspectives. Accordingly, this study examined the effects of Turkish language course practices conducted in the FCL environment on the academic achievement and attitudes of sixth-grade middle school students towards the Turkish course. The research was designed based on quantitative research methods, and data were collected through an achievement test and the Attitude Scale towards the Turkish Course developed by Acat (2000). The findings of the study revealed that the FCL model positively influenced students' academic achievement levels. Analyses conducted in light of the quantitative data indicated that the achievement levels of the students in the experimental group were not only higher but also demonstrated a more homogeneous distribution. This suggests that the FCL environment not only enhanced student achievement but also reduced achievement disparities among students. Accordingly, a significant difference in favor of FCL was identified (t(23,105) = 6.206, p < .001). The FCL model both increased achievement and rendered the distribution of achievement among students more homogeneous. The overall findings of the research demonstrated that technology-supported, flexible, and student-centered learning environments are effective in fostering both the academic and attitudinal development of students, offering a more holistic learning experience compared to traditional classroom models