Kinezyolojik bantlama, mobilizasyon ve solunum egzersizinin sezaryen sonrası ağrı ve konfora etkisi
Effects of kinesiological taping, mobilization and breathing exercise on pain and comfort after cesarean section
  1. Tez No: 968184
  2. Yazar: KÜBRA AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
KİNEZYOLOJİK BANTLAMA, MOBİLİZASYON VE SOLUNUM EGZERSİZİNİN SEZARYEN SONRASI AĞRI VE KONFORA ETKİSİ Kübra AKCAN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı, Doğum-Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Doktora Tezi, Ağostos, 2025 Danışman: Prof. Dr. Salime MUCUK ÖZET Bu çalışma kinezyolojik bantlama, mobilizasyon ve solunum egzersizinin sezaryen sonrası ağrı ve doğum sonu konfor üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 37 müdahale 1, 38 müdahale 2, 38 kontrol grubunda olmak üzere toplam 113 sezaryen doğum yapmış kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala”ve“Doğum Sonu Konfor Ölçeği”kullanılmıştır. Müdahale grubu 1'e kinezyolojik bantlama uygulanmış ve mobilizasyon ve solunum egzersizi eğitimi verilmiştir. Müdahale grubu 2'ye mobilizasyon ve solunum egzersizi eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki kadınlara ise rutin postpartum bakım dışında bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Her üç grubunda son test insizyon yeri ağrı düzeyi azalmış, konfor düzeyi artmıştır. Bağırsak hareketlerinin başlama süresi ortalaması, müdahale grubu 1'de 12,45±1,84, müdahale grubu 2'de 13,41±3,15, kontrol grubunda 14,05±3,08 olarak belirlenmiştir. İlk gaz çıkış süresi ortalaması müdahale grubu 1'de 14,51±3,13, müdahale grubu 2'de 17,08±5,29, kontrol grubunda ise 18,37±4,63 olarak belirlenmiştir. Gaita çıkışı süresi ortalaması, müdahale grubu 1'de 27,39±8,22, müdahale grubu 2'de 37,32±11,14, kontrol grubunda ise 40,21±8,39 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF KINESIOLOGICAL TAPING, MOBILIZATION AND BREATHING EXERCISE ON PAIN AND COMFORT AFTER CESAREAN SECTION Kübra AKCAN Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Nursing, Obstetrics-Women's Health and Diseases Nursing PhD Thesis, August, 2025 Supervisor: Prof. Dr. Salime MUCUK ABSTRACT This study is a randomized controlled trial conducted to determine the effects of kinesiology taping, mobilization, and respiratory exercises on postpartum pain and postpartum comfort. The study sample consisted of 113 women who had undergone cesarean delivery; 37 in intervention 1, 38 in intervention 2, and 38 in the control group. Data collection tools included a“Descriptive Information Form,”a“Visual Analog Scale,”and a“Postpartum Comfort Scale.”Kinesiology taping and mobilization and respiratory exercise training were applied to intervention group 1. Mobilization and respiratory exercise training was also provided to intervention group 2. Women in the control group received no other postpartum care other than routine postpartum care. Data analysis was performed using the SPSS 22 package program. Posttest incision site pain decreased and comfort increased in all three groups. The mean time to the onset of bowel movements was determined as 12.45±1.84 in intervention group 1, 13.41±3.15 in intervention group 2, and 14.05±3.08 in the control group. The mean time to first flatus was determined as 14.51±3.13 in intervention group 1, 17.08±5.29 in intervention group 2, and 18.37±4.63 in the control group. The mean time to stool exit was determined as 27.39±8.22 in intervention group 1, 37.32±11.14 in intervention group 2, and 40.21±8.39 in the control group.