Yeni bir (E;E)-dioksimin, mono ve hetero-trinükleer komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of novel (E;E)-dioxime and its mono and hetero-trinuclear complexes
  1. Tez No: 96819
  2. Yazar: ÖZDEN HASANÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET l,ll-Dibromo-3,6,9-trioksaandekamn o-merkaptoanilinin potasyum tuzu ile etanoldeki reaksiyonundan elde edilen 1 'in (E,E) diklorglioksimli reaksiyonundan yeni bir makrosiklik vic-dioksim 5,6 ; 20,21-Dibenzo - 2,3 - bis (hidroksimino) - 7,9 - ditia - 10,13,16 - Trioksa - 1,4 diazasiklo LH2 sentezlenmiştir. Yalnızca metal/ligant oranı 1:2 olan mononükleer Ni (II) ve Co(III) kompleksleri izole edilmiş daha sonra da hidrojen köprülü mononükleer Ni (II) ve Co(III) komplekslerinin bortriflorür eteratın reaksiyonundan BF2+ - köprülü Ni (II) ve Co(III) kompleksleri elde edilmiştir. BF2+ - köprülü mononükleer Ni (II) kompleksinin bis (benzonitril) PdCİ2 ile ve BF2+ - köprülü mononükleer Co (III) kompleksinin NİCI2. 6H2O ile reaksiyonlarından heterotrinükleer kompleksleri oluşur, (l)'in, vic - dioksimin ve geçiş metal komplekslerinin yapıları elementel analiz, 'H ve 13C - NMR, İR ve kütle spektral değerleri ile belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : vic - Dioksim, Makrosiklik, Kompleks, Ligant, Crown Eter, Template Etki, Konak - Konuk Bileşikler, Mononükleer Kompleks VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The synthesis and Characterizasyon of Novel (E,E) - Dioxime and it's Mono and Hetero - trinuclear Complexes A new macrocyclic vicinal dioxime, 5,6; 20,21 - dibenzo - 2,3 - bis (nydroxyimino) - 7,9 - dithia - 10,13,16 - trioxo - 1,4 - diazacyclo monokosan (LH2), has been synthesized by the reaction of (1). Which was obtained from reaction 1,11 - dibromo - 3,6,9 - trioxo - undekan with patassium salt of o-mercaptoaniline in absolute ethanol with (E,E) - dichloroglyxime. Only mononuclear nickel (II) and cobalt (III) complexes with a metal/ligand ratio of 1 :2 have been izolated then Ni (II) and Co (III) complexes bridged with a BF2+ were obtained with hydrogen bridged nickel (II), cobalt (III) complexes and boron - trifluoride etherat. The reaction of BF2+ - capped mononuclear Ni (II) complex with bis (benzonitrile) palladium (II) chloride and BF2+ - capped mononuclear Co (IH) complex with NİCI2. 6H2O give heterotrinuclear complexes. The structure of amine (1), dioxime and transition metal complexes are proposed according to elemantel analyses, !H and 13C -NMR, IR and mass spectra. Key Words : vie - Dioxime, Macrocycles Complex, Ligand, Crown Ether, Teplate Effect, Host - Guest Compounds, Mononuclear Complex. VII